Tokyo sonaat
Tokyo Sonata Režissöör: Kiyoshi Kurosawa


Fantaasia- ja õudusfilmide loomise vahepeal näitab Kurosawa metsikut kukkuvõtet elust kaasaegses Jaapanis. Režissöör on enda varasemates linateostes tihti vihjanud, et tema kodumaal on midagi mäda ning nüüd võtabki ta selle teema põhjalikult läbi. Pärast seda jääb alles vaid killuke lootust.

Jaapanlasi esindavate Sasakide perepea Ryuhei vallandatakse eduka ettevõtte juhi kohalt, et teha ruumi temast kolm korda vähem palka küsiva hiinlase jaoks. Ühele jaapani perepeale omaselt jäik ja sirgjooneline kahe poja isa ei tunnista juhtunut ning läheb iga päev välja tööd otsima. Tänaval jalutades kohtub ta mitmete teistega, kes on sattunud samasse olukorda.

Isegi musta komöödia kohta on see väga julm film, mille iga stseen raputab moodsa Jaapani ühiskonna mädapaisetele soola. Koolis õpetatakse viisakalt käituma, ent õpetaja loeb pornomangasid; pereisa vihkab valetamist, ent teeb seda siiski kogu aeg nagu kõik teisedki tema ümber; liiklusõnnetuse põhjustanud juht lausa rõõmustab, kui saab kannatanu teele jätta, ilma et keegi märkaks; hiinlased rabavad töökohad ja USA võlub noored. Selles näiliselt täiuslikult organiseeritud ühiskonnas ei paista ühtki lootuskiirt.

Suurepärasest näitlejaskonnast tõuseb esile Kyoko Koizumi mängitud eneseteadlik koduperenaisest abikaasa. Samuti on märkimisväärne lihvitud kunstnikutöö ning täpselt üles võetud kaadrid.


Festivalid ja auhinnad: Cannes (Un Certain Regard - Jury Prize), Toronto, San Sebastian, Helsinki, Hamburg
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: Screen International kriitikute valik

Riik: Jaapan
Aasta: 2008
Pikkus: 119
Keel: jaapani
Produtsent: Yukie Kito, Wouter Barendrecht
Stsenarist: Kiyoshi Kurosawa, Sachiko Tanaka
Režissöör: Kiyoshi Kurosawa
Operaator: Akiko Ashizawa
Muusika: Kazumasa Hashimoto
Montaaž: Koichi Takahashi

Osatäitjad: Teruyuki Kagawa, Kyoko Koizumi, Haruka Igawa, Yu Koyanagi, Kai Inowaki

Tootja: Entertainment Farm


Kommentaarid(2)
Kiyoshi Kurosawa

Kiyoshi Kurosawa (s. 1955, Kobe, Jaapan) on üks tänapäeva teenekamaid Jaapani filmirežissööre, kes debüteeris filmiga "Kanda-gawa Inran Senso" 1983. aastal. Rahvusvahelise läbimurde tegi Kurosawa 1997. a krimitrilleriga "Cure", mis pälvis festivalidel mitmeid auhindu. 2001. a võitis tema õudusfilm "Pulse" Cannes'i festivalil kriitikute preemia ja sellest valmis Hollywoodi remake. Tema 2000. a täispikk film TOKYO SONAAT esilinastus tänavusel Cannes'i festivalil Un Certain Regard sektsioonis, pälvides seal žürii preemia.

valik/selected: Cure (1997), Kumo no hitomi (1998, Eyes of the Spider), Karisuma (Charisma, 1999), Korei (Seanss, PÖFF 2000), Kairo (Pulse, 2001), Akuru mirai (Bright Future, 2003), Dopperugenga (Doppelgänger, 2003), Ghost Shop (2004), Rofuto (Loft, 2005), Sakebi (Retribution, 2006), Tokyo Sonata (2008)


Laupäev, 29. november 18:00
Vene Teater (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Neljapäev, 04. detsember 19:00
Athena Keskus (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo