Ajast ja linnast
Of Time and the City Režissöör: Terence Davies


Juba aastakümneid on mitmed meisterlavastajad loonud kinematograafilisi ülemlaule südamelähedastele linnadele. Tuntud metropolidest on valminud Walter Ruttmani tummfilm "Berliin, suurlinna sümfoonia", PÖFFilgi nähtud 20 režissööri "Pariis, ma armastan sind" ja Fellini "Rooma". Hoopis keerulisema ülesande, silmatorkamatute 'väikelinnade' portreteerimise ette võtnud töödest linastub sel PÖFFil Guy Maddini "Minu Winnipeg", millele on vääriliseks võrdluseks ja kaaslaseks Liverpooli poja Terence Daviese AJAST JA LINNAST.

Pärast 8 aastast pausi (tema eelmine film "Rõõmu maja" linastus 2000. aastal ka PÖFFil) on Davies pilgu pööranud oma kodulinna Liverpooli minevikku ja tänapäeva. Peamiselt arhiivikaadritest kokku pandud montaažfilmis vestab jutustajarollis režissöör meeldivaid mälestusi ja jagab sarkastilisi kommentaare.

Davies on oma loomingus alati kättesaamatut glamuuri ihaledes pidanud vajalikuks kajastada ka igapäevaelu banaalsust. Käesolevaski portrees liigub ta sujuvalt ühelt teisele võttes eelarvamusteta vaatluse alla toimekad pesunaised, uhkeldavad katoliku kirikud, kõdurajoonid, maadlusmatšid, roostes terassillad ja koledad linnauuendusprojektid, mis 1960. aastatel vahetasid välja enamiku Liverpooli ajaloolisest keskusest. Rääkides linnast ei saa Davies rääkimata jätta ajast ning toob vaatajale võrdluseks näiteid Londoni minevikust, tundes sealseid sündmusi kajastades kadedust ja ilmselt ka kibestumist.

Davies ei varja enda juures neid külgi, millest teised ilmselt üle libiseksid. Režissöör vihjab korduvalt oma homoseksuaalsusele nii otse kui spetsiifilist huumorit viljeledes. Nagu film AJAST JA LINNAST, on ka selle lavastaja aus ja avatud ning ei tsenseeri midagi selles järeleandmatus ja siiras tõeotsingus.


Festivalid ja auhinnad: Cannes, Karlovy Vary, Toronto
Lingid: Koduleht

Programm: Screen International kriitikute valik

Riik: Suurbritannia
Aasta: 2008
Pikkus: 72
Keel: inglise
Produtsent: Roy Boulter, Solon Papadopoulos
Stsenarist: Terence Davies
Režissöör: Terence Davies
Operaator: Tim Pollard
Montaaž: Liza Ryan-Carter
Tootja: Hurricane Films


Kommentaarid(1)
Terence Davies

Terence Davies (s. 1945, Liverpool, Suurbritannia) töötas 12 aastat raamatupidajana, enne kui ta 1972. aastal astus Coventry Draamakooli, kus kirjutas stsenaariumi oma esimesele filmile "Lapsed" (1972). Kõikide tema varasemate filmide tegevus toimub tema sünnilinnas Liverpoolis, sh ka 1988. aastal valminud "Distant Voices, Still Lives", mis pälvis FIPRESCI preemia Cannes'is, võitis Locarno filmifestivali ja kandideeris viiele Euroopa Filmiakadeemia auhinnale. AJAST JA LINNAST on tema kuues täispikk film.

The Terence Davies Trilogy (1984), Distant Voices, Still Lives (1988), The Long Day Closes (1992), The Neon Bible (1995), The House of Mirth (Rõõmu maja, PÖFF 2000),Of Time and the City (2008)


Pühapäev, 30. november 18:30
Kumu auditoorium
Lisa oma kavva   Osta pilet

Kolmapäev, 03. detsember 18:00
Cinamon PÖFF II
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo