Valss Bashiriga
Waltz With Bashir Režissöör: Ari Folman


Antud filmi kohta võib ilma reservatsioonideta öelda, et tegu on erakordse ja tähelepanuväärse filmiga. Meie festivalil loob ta kahekordse pretsedendi olles ühtaegu nii esimene animatsioon kui ka esimene dokumentaalfilm, mis kuulub PÖFFi võistlusprogrammi. Nii haruldaselt kui see ka ei kõla, on tegu animeeritud dokfilmiga. Oma ainulaadsele žanrimääratlusele vaatamata (või tänu sellele?) on päris suur tõenäosus, et see linateos jääb Teie võimsaimaks PÖFFi filmielamuseks. Ta teeb seda kuidagi nõnda peenelt ja ootamatult, et filmi lõpus võite end tunda justkui emotsionaalse nõelaga torgatud. Ühe olulise põhjusena võib vihjeks anda Max Richteri, kelle nimi tasuks meelde jätta - tegu on antud filmile muusika loonud väga andeka heliloojaga.

Film käsitleb 1982. aastal toimunud Sabra ja Shatila massimõrvu, milles osales ka filmi režissöör, kes millegipärast ei mäleta antud sündmusest mitte midagi. Ari Folmani lugu on üles ehitatud intervjuudele tema endiste sõjaväekaaslastega, kes kõik oma meenutustega vaataja selle inimlikult väga raskele ja mõistusega pea haaramatule sündmusele aina lähemale viivad. Kohalejõudmine on järsk aga silmiavav ning siiski hingerahu pakkuv.

Ja see, et film on saanud oma nime mõrvatud Liibanoni presidendi Bashir Gemayeli järgi on pigem teisejärguline. Küll aga mitte see, et VALSS BASHIRIGA kuulus nii Cannes'i filmifestivali võistlusprogrammi kui võitis 6 Iisraeli Filmiakadeemia auhinda.

Kaarel Kuurmaa


Festivalid ja auhinnad: Cannes (in comptition), Karlovy Vary, Toronto, New York, London, Vancouver, Warsaw
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: Rahvusvaheline võistlusprogramm EurAsia

Riik: Iisrael, Prantsusmaa, Saksamaa, USA
Aasta: 2008
Pikkus: 87
Keel: heebrea
Produtsent: Ari Folman
Stsenarist: Ari Folman
Režissöör: Ari Folman
Operaator: Ari Folman, Yoni Goodman
Muusika: Max Richter
Montaaž: Nili Feller

Osatäitjad: Max Richter

Tootja: Bridgit Folman Films Gang


Kommentaarid(9)
Ari Folman

Ari Folman (s. 1962, Haifa, Iisrael) lõpetas sõjaväeteenistuse 80ndate keskel ja pöördus seejärel õppima filmi. Tema esimene täispikk mängufilm "Saint Clara" (1996) võitis žürii eripreemia Karlovy Vary filmifestivalil. VALSS BASHIRIGA on tema kolmas täispikk film, mida võib kutsuda ka maailma esimeseks animeeritud dokumentaalfilmiks. Tänavusel Cannes'i võistlusprogrammis oli just see film üks enam kõneainet leidnud linateos.

Comfortably Numb (1991, doc), Clara Hakadusha (Saint Clara, 1996), Made in Israel (2001), Waltz with Bashir (2008)


Esmaspäev, 01. detsember 20:00
Coca-Cola Plaza 2 (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Külaline: animaator Sefi Gayego
Lisa oma kavva   Osta pilet

Kolmapäev, 03. detsember 22:00
Kosmos I (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Külaline: animaator Sefi Gayego
Lisa oma kavva   Osta pilet

Reede, 05. detsember 20:30
Athena Keskus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo