Mees köiel
Man on Wire Režissöör: James Marsh


Varakult tsirkusest huvitunud prantsuse noorel tänavakunstnikul, žonglööril ning köielköndijal Philippe Petit'l oli suur unistus, mille teostamine oli sisuliselt võimatu, kui mitte surmav - kõndida köiel ilma julgestuseta tollal maailma kõige kõrgema hoone, New Yorgi Maailma Kaubanduskeskuse ühest kaksiktornist teise.

"Kui see on võimatu, on see tehtav," mõtles Petit ning koos oma lähedaste sõprade ja kaasosalistega asus ta ette valmistama kuus aastat kestnud salaplaani "sajandi kunstikuritöö" toimepanemiseks. WTC töödokumentide võltsimine ja esinemine prantsuse ajakirjanikena olid vaid vähesed seadust eiravad nipid, mida Petit oma sõpradega ülima eesmärgi nimel oli valmis korda saatma. 7. aprilli hommikul 1974. aastal tegi Philippe Petit esimese sammu teda maast lahutava 107 korruse kõrgusel asuva köie suunas...

MEES KÖIEL on kahtlemata viimaste aastate võimsamaid dokumentaalfilme, mida kinnitab mainekate filmiajakirjade kriitika ning ka Sundance'i filmifestivali žürii ja publikupreemia. Režissöör James Marshi omaaegsete sündmuste uuslavastused, rariteetsed ning hingematvad arhiivikaadrid ja intervjuud "sajandi kuriteos" osalenutega panevad unustama filmi dokumentaalsuse ning paraja actioniga naelutavad vaataja kinotooli. Niigi värvikatele karakteritele ja nende uskumatutele plaanidele annab särtsu juurde PÖFFi väisanud inglise nüüdishelilooja Michael Nymani motoorselt kaasakiskuv muusika. Film on kindlasti maiuspala nii dokumentaalfilmide kui ka lihtsalt suurepärase kinokunsti austajatele.

Sten Saluveer


Festivalid ja auhinnad: Sundance, (Audience Award, Grand Jury Prize), Tribeca, Karlovy Vary (Best Documentary), Edinburgh, Rome
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: Kultuuri- ja muusikadokumentaalfilmide eri "Mitmepalgeline maailm"

Riik: Suurbritannia
Aasta: 2007
Pikkus: 94
Keel: inglise
Produtsent: Simon Chinn
Stsenarist: Simon Chinn
Režissöör: James Marsh
Operaator: Igor Martinovic
Muusika: Michael Nyman
Montaaž: Jinx Godfrey
Tootja: Wall to Wall Productions


Kommentaarid(1)
James Marsh

James Marsh (s. 1963, Suurbritannia) õppis Oxfordi ülikoolis, misjärel asus tööle BBC'sse. Tema debüütfilm "Troubleman" (1994) soul-legendi Marvin Gaye viimastest eluaastatest pälvis rahvusvahelist tähelepanu. Järgmiste filmidega jätkas Marsh ebatavaliste karakterite ning sündmuste portreteerimist, näiteks "The Burger & King" keskendus Elvis Presley kummalistele söömisharjumustele. Marshi mängufilmidebüüt "Kuningas" Gael Garcia Bernaliga peaosas linastus 2005. aastal Cannes'i festivalil. MEES KÖIEL on James Marshi kuues täispikk dokumentaalfilm.

Troubleman (1994), The Burger and the King (1996, doc), Wisconsin Death Trip (1999), The Team (2003, doc, co-dir), The King (2005), Man on Wire (2007)


Pühapäev, 30. november 22:30
Kumu auditoorium
Lisa oma kavva   Osta pilet

Teisipäev, 02. detsember 21:00
Athena Keskus
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo