Genova
Genova Režissöör: Michael Winterbottom


Briti filmirežissöör Michael Winterbottomi nimi arvatavasti ei vaja PÖFFi publikule pikemat tutvustamist. Winterbottom kuulub nende väheste haruldaste inimeste hulka, kelle ampluaa on kõikehõlmav ja seejuures briljantselt teostatud. Ta on festivalikülastajaid ahhetama pannud nii porno ja erootika piirimail kõikuva armastusfilmiga "9 laulu", briti pop-muusika juuri harutanud linalooga "24 Hour Party People" kui ka nüüdisaegse sõja järelkaja sihikule võtnud draamaga "Teekond Guantanamosse". Tänavu Toronto filmifestivalil esilinastunud GENOVA on taas midagi ootamatut ja värsket, mis asetab Winterbottomi loominguga tuttava filmivaataja uuele territooriumile.

Joe (Colin Firth) on inglane, kes elab ja kasvatab peret Ühendriikides. Päeval, mil tema abikaasa hukkub rängas autoavariis, muutub mehe elu koduseks saanud Ameerikas mõttetuks ja ta otsustab leina eest põgeneda Euroopasse. Joe ja tema kahe tütre uueks koduks saab Itaalia keskaegne linn Genova, mis oma romantilise auraga peaks mõtted lähedase surmast eemale peletama. Mehe kaunid tütred, 16-aastane Kelly ja temast poole noorem Mary saavad pealtnäha küll oma eluga hakkama, kuid pagemine kodunt ei aita neist kellelgi leida õiget väljapääsu õnnetuse põhjustatud emotsionaalsest kuristikust.

GENOVA on kurb, südamlik ja ilus film, mille taga seisab Winterbottomi pikaajaline meeskond. Praktiliselt kõikide Winterbottomi filmide operaatoril Marcel Zyskindil on õnnestunud dogmalikult kõikuva kaamera ja loodusliku valgusega üles võtta loomulik ja värskena mõjuv keskkond, mis ei jäta tunnet kunstlikust meeleolutekitamisest. Vastupidi, filmi lõppedes jääb tunne, et oled maitsnud imehõrku Itaalia veini ning tekib tahtmine ka teine klaas võtta.

Helmut Jänes


Festivalid ja auhinnad: Toronto, San Sebastian (Best Director), Warsaw, London
Lingid:

Programm: Rahvusvaheline võistlusprogramm EurAsia

Riik: Suurbritannia
Aasta: 2008
Pikkus: 94
Keel: inglise
Produtsent: Andrew Eaton
Stsenarist: Laurence Coriat, Michael Winterbottom
Režissöör: Michael Winterbottom
Operaator: Marcel Zyskind
Muusika: Melissa Parmenter
Montaaž: Paul Monaghan

Osatäitjad: Colin Firth, Perla Haney-Jardine, Willa Holland, Catherine Keener, Hope Davis

Tootja: Revolution Films


Kommentaarid(2)
Michael Winterbottom

Michael Winterbottom (s. 1961, Blackburn, Suurbritannia) on õppinud Oxfordis ning filmindust Bristolis ja Londonis. Alustanud Thames'i televisioonis monteerijana, lavastas ta seal kaks dokfilmi Ingmar Bergmanist ja mitmeid seriaale. Ta on katsetanud väga erinevates žanrites ja tehnikates. Tema esimene film "Butterfly Kiss" valmis 1995. aastal, kuid rahvusvahelise kuulsuse tõi talle aasta hiljem valminud "Welcome to Sarajevo". Tema 2002. a Afganistani-teemaline film "In This World" võitis Berliini Filmifestivalil Kuldkaru. 2006. aastal sai ta Berliinist parima režissööri auhinna filmi eest "Teekond Guantanamosse", mida näidati ka PÖFFil. GENOVA on Winterbottomi 15. täispikk mängufilm.

Butterfly Kiss (1995), Jude (1996), Welcome to Sarajevo (1997), I Want You (1998), With Or Without You (1998), Wonderland (1998, Imede maa, PÖFF 1999), The Claim (2000), 24 Hour Party People (2002, PÖFF 2003), In This World (2003), Code 46 (PÖFF 2004), 9 Songs (2004), Cock and Bull Story (2005), The Road to Guantanamo (Teekond Guantanamosse, PÖFF 2006, co-dir), A Mighty Heart (2007), Genova (2008)


Laupäev, 29. november 17:30
Coca-Cola Plaza 2 (eestikeelsed subtiitrid )
Lisa oma kavva   Osta pilet

Esmaspäev, 01. detsember 22:00
Sõprus (eestikeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo