Üheksandas taevas
Wolke Neun Režissöör: Andreas Dresen


Inge ja Werner on hästi sissetöötatud meeskond - nende elust ei puudu vaikne õrnus, õnn ega lähedus. Kuid ühtäkki pannakse see kõik proovile, sest Inge armub ülepeakaela endast vanemasse Karli. Inge ei suuda seda Werneri eest varjata ning tunded löövad üle kallaste: teadmatus, üksindus, armuvalu, ootus ja täitmata ihalused.

Andreas Dreseni klassikalist armukolmnurka käsitlev film on tilluke sensatsioon, mille olemus võiks alates 1970. aastate seksrevolutsioonist olla tegelikult irooniline - alasti inimkeha ekraanil ei ole ju ammu enam tabu? Ent oleme harjunud nägema vaid noort ja klantsitud ihu, mille kujutamiseks on vajadusel kasutatud dublanti või uusimat digitehnikat.

Siin näidatakse meile aga üle 60-aastaste armastust, mille ihuline osa ei ole sugugi häbelikult teki alla peidetud. Inge, Werneri ja Karli lugu näitab, et ka kõrges eas ei olda kaitstud armumise kõikehaarava emotsiooni ega iha eest. Küll aga muutub võimalike tagajärgede dimensioon, kui otsustatakse lõpetada mitukümmend aastat väldanud ja tegelikult hästi toiminud lähisuhe.

Nagu mitmes oma varasemas filmis, on Dresen ka seekord töötanud tihedalt koos näitlejatega improvisatsiooniliste dialoogide ja loo arenduskäikude kallal. Tema viimast filmi peetakse seejuures varasematest minimalistlikumaks ja radikaalsemaks. Esimene pooltund möödub pea igasuguse dialoogita. Mõned intiimsuste lähivaated välja arvatud, jätab diskreetne kaameratöö vaatajale võimaluse täiendada nähtut isiklike kogemuste ja assotsiatsioonidega.

Cannes'is võeti Dreseni film vastu suurte ovatsioonidega ning sellele omistati "Coup de Coeur" auhind.

Heli Meisterson

Film jõuab PÖFFile Tallinna Saksa Kultuuriinstituudi / Goethe Instituudi abiga!


Festivalid ja auhinnad: Cannes (Un Certain Regard - Jury Coup de Coeur), Karlovy Vary, Espoo, Toronto, London, Warsaw
Lingid: Koduleht

Programm: 12 valitud teost

Riik: Saksamaa
Aasta: 2008
Pikkus: 98
Keel: saksa
Produtsent: Peter Rommel
Stsenarist: Andreas Dresen, Cooky Ziesche, Laila Stieler, Jörg Hauschild
Režissöör: Andreas Dresen
Operaator: Michael Hammon
Muusika: Jörg Hauschild
Montaaž: Jörg Hauschild

Osatäitjad: Ursula Werner, Horst Rehberg, Horst Westphal, Steffi Kühnert

Tootja: Rommel Film E.K.


Kommentaarid(2)
Andreas Dresen

Andreas Dresen (s. 1963, Gera, Saksamaa) alustas filmikarjääri amatöörina ning töötas seejärel DEFA stuudiotes kõikvõimalikel ametikohtadel. Ta lõpetas Konrad Wolfi Filmiakadeemia ja on praegu Berliini Kunstiakadeemia liige. Ühena vähestest Ida-Saksa filmiloojatest pani ta oma tuntusele aluse 1990. aastatel vändatud nukrate komöödiatega argielust taasühendatud Saksamaa idaosas. PÖFFil on varem näidatud kahte Dreseni filmi - "Öised varjud" (1999) ja "Suvi Berliinis" (2005). ÜHEKSANDAS TAEVAS on filmimehe seitsmes täispikk linateos.

Stilles Land (Silent Country, 1992), Nachtgestalten (1999, Öised varjud, PÖFF 2000), Die Polizistin (2000), Halbe Treppe (Grill Point, 2002), Herr Wichmann von der CDU (2003, doc), Sommer vorm Balkon (2005, Suvi Berliinis, PÖFF 2006), Willenbrock (2005), Wolke 9 (Cloud 9, 2008)Reede, 28. november 19:00
Kumu auditoorium (venekeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Pühapäev, 30. november 18:00
Von Krahli Teater (venekeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Neljapäev, 04. detsember 18:00
Cinamon PÖFF I (venekeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo