Meretõkked
Un Barrage Contre le Pacifique Režissöör: Rithy Panh


Marguerite Duras' romaani järgi vändatud atmosfäärikas draama viib meid 1931. aasta Prantsuse Indo-Hiinasse (praegune Kambodža), kutsudes kaasa elama lesest pereema (Isabelle Huppert) jõupingutustele väikese riisifarmi majandamisel. Ookean ähvardab alatasa tammidest läbi murda ja põllud üle ujutada, pinget lisavad ka närukaeltest ametnike sahkerdused ning naise üha halvenev tervis. Tema lapsed - õde ja vend, kes äsja täisikka jõudnud - on täis rahutut, melanhoolset energiat, milles on segunenud nii eemaletahtmine kui ka veel teadvustamata tunded, mis ootavad puhkemist esimese armastuse kujul.

Film tabab hästi seda kolonialismiga kaasnevat rahutust, mis nakatab endaga nii vanad kui ka noored. Metsik ja lõpuni mõistmatu maa vajutab eurooplastele oma jäljed, sundides paljud neist lõpuks lahkuma.

Sarnane teema ja õhustik ühendab MERETÕKKEID mitmete teiste "valge naise" lugudega, näiteks Karen Blixeni Keenia-aineliste raamatute ja nende põhjal tehtud filmiga "Aafrika äärel".

MERETÕKKED on teostatud traditsioonilises, võiks öelda, et isegi vanamoodsas vormis, aga sellest hoolimata või just selle tõttu vägagi vaadatav, parajalt tunnetel helisev ja soojalt nukker. Prantslasliku elegantsuse ja tabavusega lahatakse raha ja tunnete vahekorda. Kolonialismi suhtes on film mõõdukalt kriitiline ja samas aimatavalt nostalgiline.

Martin Oja


Festivalid ja auhinnad: Toronto, Rome
Lingid: Treiler

Programm: Panoraam

Riik: Prantsusmaa, Kambodža, Belgia
Aasta: 2008
Pikkus: 115
Keel: prantsuse
Produtsent: Catherine Dussart
Stsenarist: Michel Fessler, Rithy Panh
Režissöör: Rithy Panh
Operaator: Pierre Milon
Muusika: Marc Marder
Montaaž: Marie-Christine Rougerie

Osatäitjad: Isabelle Huppert, Gaspard Ulliel, Astrid Berges-Frisbey, Randal Douc, Duong Vathon

Tootja: CDP/Studio 37/France 2 Cinéma


Kommentaarid(1)
Rithy Panh

Rithy Panh (s. 1964, Phnom Pehn, Kambodža) vangistati Punaste Khmeeride poolt 1975. aastal, sealt pages ta 1979. aastal põgenikelaagrisse Taisse ja edasi Pariisi, kus läks õppima kinoinstituuti. Tema esimene täispikk dokumentaalfilm "Site 21" rääkis Tai-Kambodža piiril asuvast põgenikelaagrist ja seal elavast perekonnast. Film võitis parima dokumentaalfilmi Grand Prix mainekal Amiens'i filmifestivalil. Ta on teinud vaheldumisi nii dokumentaal- kui ka mängufilme. Tänavu Torontos esilinastunud MERETÕKKED on tema 11. täispikk film.

Site 2 (1989, doc), Neak sre (Rice People, 1994), Bophana, une tragédie cambodgienne (1996, doc), Un soir apr?s la guerre (One Evening After the War, 1998), La terre des ?mes errantes (The Land of the Wandering Souls, 2000, doc), Que la barque se brise, que la jonque s'entrouvre (2001), Les Gens d'Angkor (The People of Angkor, 2003, doc), S21, la Machine de mort Khm?re Rouge (S21: The Khmer Rouge Death Machine, 2003, doc), Les Artistes du Thé?tre Br?lé (2005, doc), Le Papier ne peut pas envelopper la braise (Paper Cannot Wrap Ember , 2007, doc), Un Barrage contre le Pacifique (The Sea Wall, 2008)Reede, 28. november 19:30
Cinamon PÖFF II (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Pühapäev, 30. november 22:00
Vene Teater (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo