Täiuslik päev
Un Giorno Perfetto Režissöör: Ferzan Özpetek


Türgi päritolu Itaalias töötav režissöör Ferzem Ozpetek oli möödunud aastasel PÖFFil filmiga "Saturno contro" (2007), tänavu naaseb ta festivaliekraanidele oma Melanie Mazzucco romaanil põhineva draamaga TÄIUSLIK PÄEV.

Lou Reedi loost "A Perfect Day" oma pealkirja laenav linalugu jälgib ühe ööpäeva jooksul kahe perekonna kulgemist. Filmi keskmes on vägivaldsed peresuhted - elus pettunud kaunitar Emma, tema vägivaldne eks-politseinikust eksabikaasa Antonio ning nende kaks üliarmsat last moodustavad justkui lahenduseta võrrandi, mille pingete vallandumiseks on vaja vaid üht "täiuslikku päeva". Paralleelselt jälgib Ozpetek Antonio poliitikust ülemuse ambitsioonide ning pererahu kokkukukkumist.

TÄIUSLIK PÄEV on teostuselt tõeline Itaalia film, mida on tunda nii filmi muusikast kui ka klassikalisest kinematograafiast. Operaator Fabio Zamaronil oskab luua hingematvaid kuldse pärastlõunase päikesevalgusega mängivaid klassikaliselt komponeeritud kauneid kaadreid. Samas ühendab ta need vajalikes kohtades kaasaegselt dünaamilise pildikeelega.

Filmi lõpustseen haarab oma intensiivsusega vaatajal kõrist ning jätab lõputiitrite ajaks filmi julma pealkirja tummalt pähe kajama.

Andris Feldmanis


Festivalid ja auhinnad: Venice, Toronto, London
Lingid: Treiler

Programm: 12 valitud teost

Riik: Itaalia
Aasta: 2008
Pikkus: 105
Keel: itaalia
Produtsent: Domenico Procacci
Stsenarist: Sandro Petraglia, Ferzan Ozpetek
Režissöör: Ferzan Özpetek
Operaator: Fabio Zamarion
Muusika: Andrea Guerra
Montaaž: Patrizio Marone

Osatäitjad: Valerio Mastandrea, Isabello Ferrari, Stefania Sandrelli, Valerio Binasco, Monica Guerritore

Tootja: Fandango srl/Rai Cinema


Kommentaarid(3)
Ferzan Özpetek

Ferzan Ozpetek (s. 1959, Istanbul, Türgi) on õppinud kunstiajalugu ja filmirežiid Itaalias. Režisööri assistendina töötas Ozpetek mitmete Itaalia tipplavastajate nagu Massimo Troisi ja Maurizio Ponzi juures. Tema debüütmängufilm TÜRGI SAUN osales Cannes'i festivalil ja pälvis rahvusvahelist tähelepanu. Ka kõik Ozpeteki edasised filmid nagu "Tema varjatud elu", "Vastasaknad" ja "Saturno Contro" on kõik pälvinud publiku poolehoidu nii rahvusvahelistel festivalidel kui ka PÖFFil. Ozpeteki viimane mängufilm TÄIUSLIK PÄEV esilinastus käesoleval aastal Veneetsia filmifestivalil.

Hamam (Turkish Bath, 1997, Türgi saun, PÖFF 2008), Harem suare (1999), Le fate ignoranti (2001, Tema varjatud elu, PÖFF 2002), La finestra di fronte (2003, Vastasaknad, PÖFF 2004), Cuore sacro (Sacred Heart, 2005), Saturno Contro (PÖFF 2007), Un giorno perfetto (Täiuslik päev, PÖFF 2008)


Reede, 28. november 22:30
Cinamon PÖFF I (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Teisipäev, 02. detsember 22:30
Kosmos II (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo