Duska
Duska Režissöör: Jos Stelling


DUSKA on mõistuloo-laadne tragikomöödia, rääkides pigem arhetüüpidest kui konkreetsetest inimestest. Keskseid karaktereid on kolm: üksildane keskealine filmikriitik Bob, kelle elu on üsna igav ja tühi, tema ihaldusobjekt kaunis tütarlaps ja kusagilt (Venemaalt? Ukrainast?) välja ilmuv veider tüüp Duska, kes erinevate asjaolude kokkulangemisel maandub Bobi kodus. Duska on parasjagu tüütu mees - segab Bobi kauni tütarlapse jõllitamise raskes töös, paneb kohvi sisse liiga palju suhkrut ja naeratab oma väsimatut tobe-rõõmsat naeratust, läkiläki küljed koerakõrvadena lipendamas.

Lugu liigub läbi pildi, tempo ja tegelaste kehakeele, dialoogi on kasutatud väga vähe. DUSKA püüab oma aeglasel ja eksperimentaalsel moel rääkida üksildusest, lojaalsusest, filmimaailma pealiskaudsusest ja "tõlkes kaduma läinud"-tundest, pendeldades huvitavate ideede ja klišeede vahel. Aeg-ajalt tekib küsimus, kas Sergei Makovetski kehastatud tegelane Duska on üldse olemas, või väljendab ta vaid igavleva Bobi sees mullitavat armastuse-vihkamise kokteili.

DUSKA on pretensioonikas teos, mida vürtsitavad kõrged kunstilised ambitsioonid ja teatud festivalifilmide juurde kuuluv kergelt absurdne ja kuiv huumor.

Maria Ulfsak-Šeripova

Filmi režissöör Jos Stelling kuulub tänavuse EurAsia võistlusprogrammi žüriisse.


Festivalid ja auhinnad: Sofia
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: Panoraam

Riik: Holland, Venemaa
Aasta: 2007
Pikkus: 112
Keel: hollandi, vene
Produtsent: Hans de Weers, Hans de Wolf, Reinout Oerlemans
Stsenarist: Jos Stelling , Hans Heesen
Režissöör: Jos Stelling
Operaator: Goert Giltay
Muusika: Bart van den Lisdonk
Montaaž: Bert Rijkelijkhuizen

Osatäitjad: Gene Bervoets, Sylvia Hoeks, Sergei Makovetsky, Ruslana Pysanka

Tootja: Eyeworks Egmond BV/NPS/Jos Stelling Films/TVIndie Film Production


Kommentaarid(0)
Jos Stelling

Jos Stelling (s. 1954, Utrecht, Holland) tegi oma lavastajadebüüdi 1974. aastal filmiga "Mariken van Nieumegen", mis valiti esimese Hollandi filmina Cannes'i võistlusprogrammi. Ta on Hollandi Filmipäevade (praegu Hollandi Filmifestival) asutaja 1981. aastal, mis keskenduvad eelkõige hollandi lavastajate tutvustamisele. Hetkel juhib ta Utrechtis art house kino ja restorani Springhaver. Stelling on tuntud oma auhinnatud lühifilmide seeriaga "Erotic Tales" (The Waitingroom, 1995; The Gas Station, 2000; The Gallery, 2003), mida on näidatud sadadel festivalidel. Teda on korduvalt tunnustatud filmi/kultuuri valdkonnas nii kodumaal kui mujal. Jos Stelling külastas PÖFFi 1999. aastal filmiga "Reisile sinuta".

Mariken van Nieumeghen (1974), Rembrandt fecit 1669 (1977) De Illusionist (1984) De Wisselwachter (The Pointsman, 1986), De Vliegende Hollander (The Flying Dutchman, 1995) No Trains No Plains (Reisile sinuta, PÖFF 1999), Duska (2007)


Laupäev, 29. november 17:30
Cinamon PÖFF I (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Kolmapäev, 03. detsember 19:30
Kosmos II (ingliskeelsed subtiitrid)
Külaline: Režissöör Jos Stelling
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo