Märtrid
Martyrs Režissöör: Pascal Laugier


1970. aastate Prantsusmaa. Mahajäetud ja räämas tööstuspiirkond. Üksik põgenev hing, umbes kümneaastane hüsteerias tüdruk, kes verisena, ilmselgelt ja kauaaegselt piinatuna - pehmelt väljendudes - jookseb, tuli takus. Inimesed leiavad nälginud ja nülitud tüdrukult küll vägivalla tundemärke, ent siiski pole tüdrukut vägistatud. Tüdruk ei räägi midagi ning mis temaga juhtus, jääbki teadmata - nii vaatajale kui ka politseile. 15 aastat hiljem. Idülliline peremotiiv. Isa, ema ja nende kaks last söövad hommikusööki. Järsku heliseb uksekell. Käivad lasud. Õige pea on terve maja laipu täis - kellelegi ei halastata. Sündmused on omavahel seotud ja õige pea saab teada, miks.

See on ka kõik, mida peaks MÄRTRITEST teadma, ning see on pelgalt esimesed viis minutit. Mis edasi juhtub, pole etteaimatav - kui just pole kelleltki sisu kohta kuulnud või sellest netist lugenud. Mida vähem sellest teada, seda parem. See on rabav, brutaalne, võigas ning samas ka vastikult leidlik ning visuaalselt üllatav. Traagiline hirmumäng neljas omanäolises vaatuses.

Pascal Laugier' lavastatud ja kirjutatud MÄRTRID on järjekordne lisandus prantsuse modernsesse ekstreemkinno, millesse kuuluvad ka kinotabusid murdvad ning äärmiselt vägivaldsed "Frontiere(s)" ja viimasel HÕFFilgi näidatud "Sees". Isegi muidu kunstilembestele prantslastele oli MÄRTRID liiast: kohalik tsensor keelas filmi alaealistele täiesti ära, mis viivitas filmi kinodesse jõudmist. Samuti ei soostunud üks kohalik kinokett filmi oma repertuaari võtma. Pole siis mingi ime, et sellise keelulaine pärast Prantsuse Režissööride Ühendus marukisa tegi.

Jaanus Noormets


Festivalid ja auhinnad: Toronto, Helsinki, Sitges
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: Ööfilmid

Riik: Prantsusmaa, Kanada
Aasta: 2008
Pikkus: 100
Keel: prantsuse
Produtsent: Richard Grandpierre, Simon Trottier
Stsenarist: Pascal Laugier
Režissöör: Pascal Laugier
Operaator: Nathalie Moliavko-Visotzky, Stéphane Martin
Muusika: Seppuku Paradigm
Montaaž: Sébastien Prangere

Osatäitjad: Morjana Alaoui, Mylène Jampanoí, Catherine Begin, Robert Toupin

Tootja: ESKWAD


Kommentaarid(0)
Pascal Laugier

Pascal Laugier õppis Pariisis École Supérieure de Réalisation Audiovisuelle'is. Lisaks arvukatele lühifilmidele on ta vändanud dokumentaalid Prantsuse seiklusfilmi "Hundi vennaskond" (2001) kahe osa tegemisest. Tänavu sensatsiooni tekitanud Laugier' MÄRTRID on tema teine täispikk linateos pärast debüütmängufilmi "Saint Ange" 2004. aastal

Saint Ange (2004), Martyrs (2008)


Pühapäev, 30. november 23:59
Kosmos I (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Neljapäev, 04. detsember 22:30
Cinamon PÖFF I (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo