Pimedus
Blindness Režissöör: Fernando Meirelles


Linna laastab "valge pimeduse" epideemia. Võimud isoleerivad esimesed kannatanud mahajäetud vaimuhaiglasse, kus äsja loodud "pimedate ühiskond" kiiresti laguneb. Kurjategijad ja tugevamad jahivad nõrgemaid, varastavad kasinaid toiduportsjone ning panevaid toime kohutavaid tegusid.

Sellel õudusunenäol on aga üks pealtnägija - naine, kes ei ole nakatunud, järgneb oma abikaasale karantiini. Varjates oma võimet näha, hakkab ta teejuhiks seitsme võõrale inimesele, kellest on juba peaaegu perekond kujunenud. Ta juhatab nad karantiinist välja otse laastatud linnatänavatele, kus kõik tsivilisatsiooni alustalad on kokku varisenud. Nende retk on täis ohtusid, nende ellujäämine ja viimne lunastus peegeldab inimloomuse visadust ja sügavust.

"Hoolimata ekraanil näidatavatest ekstreemsusest on Meirellesi film oma olemuselt ilus ning selle valgendatud kuvandid väljendavad visuaalselt ohvrite läbielamisi. Film on küllastunud samasugusest allegoorilisest väest, mis tegi Meirellesi filmid "Jumala linn" ja "Ustav aednik" nii jõuliseks; kuid samas on see ilmutuslik mõistujutt ka täiesti ainulaadne filmikogemus."

Mich?le Maheux, Toronto Filmifestival


Festivalid ja auhinnad: Cannes (in competition), Sarajevo, Toronto, Helsinki
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: 12 valitud teost

Riik: Kanada, Brasiilia, Jaapan
Aasta: 2008
Pikkus: 121
Keel: inglise, jaapani
Produtsent: Niv Fichman, Andrea Barata Ribeiro, Sonoko Sakai
Stsenarist: Don McKellar
Režissöör: Fernando Meirelles
Operaator: César Charlone
Muusika: Marco Antonio Guirmaraes, Uakti
Montaaž: Daniel Rezende

Osatäitjad: Julianne Moore, Mark Ruffalo, Danny Glover, Gael García Bernal, Alice Braga

Tootja: Rhombus Media/O2 Films


Kommentaarid(6)
Fernando Meirelles

Fernando Meirelles (s. 1955, Sćo Paolo, Brasiilia) õppis 1980. aastatel arhitektuuri ja eksperimenteeris video vallas. Televisioonis kanda kinnitanud, asutas ta ühe Brasiilia edukaima stuudio O2 Films. Lavastajana debüteeris filmiga "Crazy Boy" (1997) ning koostöös Nando Olivaliga valmis tal 2001. a PÖFFilgi linastunud "Teenijatüdrukud". Tema kolmas täispikk mängufilm "Jumala linn" (PÖFF 2004) oli suur hitt kõikjal maailmas ja Meirelles kandideeris sellega parima režissööri Oscarile. Cannes'is esilinastunud PIMEDUS on Meirellesi neljas täispikk film.

Maids (Teenijatüdrukud, PÖFF 2001), Cidade de Deus (2002, Jumala linn, PÖFF 2004), The Constant Gardener (Ustav aednik, 2005), Blindness (2008)


Reede, 28. november 20:00
Coca-Cola Plaza 2 (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Pühapäev, 30. november 16:30
Kosmos I (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Reede, 05. detsember 21:30
Cinamon PÖFF I (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo