Võõras
Muukalainen Režissöör: Jukka-Pekka Valkeapää


Kes on Soome viimase aja ühiskonnaelu jälginud, teavad, et arutlema on hakatud mitmetel vanadel teemadel, millest nn finlandiseerumise ajajärgul eelistati vaikida: kodusõda, Venemaale kaotatud alade tagasisaamine, Soome põgenenud eestlaste Venemaale väljaandmine, neutraliteedipoliitikast loobumine jne. Vaikse ja turvalise ühiskonna pealtäha väikesed probleemid peidavad endas kümnendite jooksul vastamata küsimustest tekkinud ängi. Parafraseerides ühte tuntud keelefilosoofi: millest ei saa rääkida, sellest tuleb vaikida. Ehk siis: Soome kino on viimastel aastatel näidanud, et head ja raju kino saab edukalt teha ka ilma, et see endas väga selgelt utreeritud sõnumit kannaks.

Jukka Pekka Valkeapää on 1977. aastal sündinud Soome režissöör - tema sünnikuupäev asetab ta automaatselt sellesse põlvkonda, kelle jaoks ajalool on mitu nägu ja tähendust. Tema VÕÕRAS on nii Soome film kui vähegi olla saab: dialoog on siin peidetud pilkudesse, pikkadesse kaadritesse ja puulatvades lõõtsuvasse tuulde. Kes mida ütles, kellele ja millal? Arvake ise ära. Kus tegevus toimub, mis asjaoludel ja millega lõpeb? Arvake ise ära. Radikaalselt nappide võtetega kehastab see film Soome depressiooni olemust, millele polnud mõtet isegi aastanumbrit juurde lisada.

Andres Kõnno


Festivalid ja auhinnad: Venice
Lingid: Koduleht

Programm: Foorum

Riik: Soome, Eesti, Saksamaa
Aasta: 2008
Pikkus: 100
Keel: soome
Produtsent: Aleksi Bardy
Stsenarist: Jukka-Pekka Valkeapää, Jan Forsström
Režissöör: Jukka-Pekka Valkeapää
Operaator: Tuomo Hutri
Muusika: Helena Tulve
Montaaž: Mervi Junkkonen

Osatäitjad: Pavel Liska, Jorma Tommila, Vitali Bobrov, Emilia Ikäheimo

Tootja: Helsinki -filmi Oy/Exitfilm


Kommentaarid(0)
Jukka-Pekka Valkeapää

Jukka-Pekka Valkeapää (s. 1977, Porvoo, Soome) õppis filmirežiid Helsingi Kunsti- ja Disainiülikoolis. Ta on lavastanud kaks lühifilmi ja arvukalt reklaame, samuti on ta olnud tegev kunstniku ja graafilise disainerina. Eesti stuudio Allfilmi kaastootmisel valminud VÕÕRAS on tema esimene täispikk film.

Muukalainen (The Visitor, 2008)


Esmaspäev, 01. detsember 16:00
Cinamon PÖFF I (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Reede, 05. detsember 19:00
Kosmos I (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Külaline: Režissöör Jukka-Pekka Valkeapää ja näitleja Vitali Bobrov
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo