Vaikne valgus
Stellet Licht Režissöör: Carlos Reygadas


Carlos Reygadas peaks PÖFFi vaatajale tuttav olema mõne aasta taguse filmiga "Taevane lahing", mis oli 2006. a festivali üks populaarsemaid filme. Tema uusima teose tegevus toimub Põhja- Mehhikos asuvas mennoniitide kogukonnas. Meil veidi rohkem tuntud amishid on mennoniitidest lahku löönud grupp, kuid oma tõekspidamistelt on need kaks usurühma väga sarnased - mõlemad on säilitanud on eripärase kultuuri, uskumused, tavad ja keele, mis kõik pärinevad 17. sajandist. Lühidalt öeldes on selle eluviisi kvintessents lihtsus, töö, jumalateenimine ja tagasihoidlikkus.

Filmi peategelane Johann elab koos oma abikaasa Estheri ja seitsme lapsega. Kõik on vaikse loomuga lihtsad inimesed, just nii nagu peab. Väheste muutustega suletud keskkonnas on toimumas aga üsna traagiline lugu, Johannil on afäär teise naisega oma kogukonnast. See aga on täielikus vastuolus kõikide usu alustega, sest kirg, emotsioonid ja abielurikkumine pole kindlasti mitte kohased ühele mennoniidile.

VAIKNE VALGUS on tõeline esteetika tipptase ja kinnitab Reygadase geniaalsust. Kaamera jälgib mennoniitliku aeglusega lahtirulluvat lugu. Filmi tugevus on esteetiliselt kaunis pilt, ülitäpne ja mahlane helimaailm, mis meid tegevuspaiga autentsusele väga lähedale viib. Tuleb lihtsalt au anda Reygadase suurepärasele terviktunnetusele, mida kogenum filmikunsti austaja kindlasti hinnata oskab.

VAIKNE VALGUS on ilmselt esimene Oscarile kandideeriv film, milles räägitakse haldjaliku kõlaga alamsaksa dialektis.

Kaarel Kuurmaa


Festivalid ja auhinnad: Cannes (Jury Prize), Sarajevo, Toronto, London, Stockholm, Chicago (Best Film), Havana (Best Director, Best Cinematography), Rio de Janeiro (Best Latin-American Film)
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: 12 valitud teost

Riik: Mehhiko, Prantsusmaa, Holland, Saksamaa
Aasta: 2007
Pikkus: 127
Keel: alamsaksa, hispaania, prantsuse, inglise
Produtsent: Carlos Reygadas, Jaime Romandia
Stsenarist: Carlos Reygadas
Režissöör: Carlos Reygadas
Operaator: Alexis Zabe
Muusika: Natalia López
Montaaž: Natalia López

Osatäitjad: Cornelio Wall, Miriam Toews, Maria Pankratz, Peter Wall, Elisabeth Fehr

Tootja: Mantarraya Producciones


Kommentaarid(4)
Carlos Reygadas

Carlos Reygadas (s. 1971, Mexico, Mehhiko) õppis Mexico Citys ning Londonis rahvusvahelist õigust, kuid jättis äkitselt oma hiilgava juristikarjääri sinnapaika. Kolinud Brüsselisse, avastas ta enda jaoks kinokunsti ja asus seda innukalt õppima. Pärast mõne lühifilmi väntamist 1998. aastal, tuli ta tagasi oma lapsepõlvepaikadesse filmimaks ambitsioonikat "Jaapanit", mis pälvis kõrget tähelepanu kõikjal maailmas. Reygadase teine film "Taevane lahing" valiti 2005. aasta Cannes'i konkurssprogrammi. Eelmisel aastal Cannes'i festivalil žürii preemia pälvinud VAIKNE VALGUS on tema kolmas täispikk mängufilm.

Japón (2002, Jaapan, PÖFF 2004), Batalla en el cielo (Taevane lahing, PÖFF 2005), Stellet Light (Silent Light, 2007)


Pühapäev, 30. november 19:00
Kosmos I (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Neljapäev, 04. detsember 21:30
Athena Keskus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Laupäev, 06. detsember 22:30
Kosmos II (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo