Hüvasti, Solo
Goodbye Solo Režissöör: Ramin Bahrani


Selle aasta filmide hulgast on raske leida veelgi armastusväärsemat ja karismaatilisemat osatäitmist kui Aafrika näitleja Soulemayne Sy Savane oma, kes mängib kurb-naljakat peaosa Ameerika indie-režissööri Ramin Bahrani viimases filmis.

Savane, kes teeb oma debüütrolli, mängib Põhja- Carolinas tegutsevat tundlikku taksojuhti, kelle hea huumorisoon ning soe süda seovad teda tema reisijate saatusega. Kui ta võtab auto peale 70-aastase mehe, kes palub end viia ohtliku mäe tippu, mõistab osavõtlik taksojuht, et mehel mõlgub mõttes enesetapp. Järgmiste päevade jooksul üritab ta vanameest veenda, keelitada ning isegi ähvardada, et too enesetappu ei sooritaks. Vanameest (kellena teeb suurepärase rolli veterannäitleja Red West) ei ole võimalik ümber veenda. Ta kannatab mingi sisemise pinge all, millest vaataja saab aimu siis, kui selgub, et mehel on lapselaps, kes teda ei tunne ning kellega tal pole julgust kohtuda. Solo soovib samuti muutuda: ta loodab taksojuhitöö pooleli jätta ning saada stjuuardiks, kuid tema tugev aktsent ja eksootiline välimus hoiavad teda unistuse täitmisest tagasi. Lõpuks mõistab ta, et kellegi sihikindlust ei saa kõigutada, isegi kui see tähendab soovi oma eluga lõpparve teha.

Kuigi lugu on kurb, teeb filmi siiski eriliseks Bahrani tundlik režissööritöö ning näitlejate suurepärased osatäitmised. Režissöör haarab imeliselt kohatunnetust ning seda vaikset meeleheidet, mida tema tegelaskujud oma keerulise oleviku ning ebakindla tuleviku suhtes tunnevad. Filmi viimane stseen, mis leiab aset mäe tipus, on hämmastavalt liigutav ning painav. Veneetsia filmifestivalil valisid kriitikud HÜVASTI, SOLO üksmeelselt FIPRESCI rahvusvahelise
filmikriitikute auhinna vääriliseks.


Festivalid ja auhinnad: Venice (FIPRESCI Prize), Toronto, London, Vienna
Lingid:

Programm: Crazy Cool: Põhja-Ameerika indie filmid

Riik: USA
Aasta: 2008
Pikkus: 91
Keel: inglise
Produtsent: Ramin Bahrani, Jason Orans
Stsenarist: Ramin Bahrani, Bahareh Azimi
Režissöör: Ramin Bahrani
Operaator: Michael Simmonds
Muusika: M. Lo
Montaaž: Ramin Bahrani

Osatäitjad: Souléymane Sy Savané, Red West, Diana Franco Galindo, Carmen Leyva, Lane «Roc» Williams

Tootja: Gigantic Pictures


Kommentaarid(1)
Ramin Bahrani

Carolina, USA) õppis filmi Columbia Ülikoolis ning elas 3 aastat oma vanemate kodumaal Iraanis kuni naases USAsse ning väntas oma debüütfilmi – Pakistani immigrantide elust USAs kõnelev “Man Push Cart” (2005) oli menukas kõikjal maailma festivalidel (Veneetsia, Sundance, Karlovy Vary) ja võitis FIPRESCI auhinna Londoni filmifestivalil. HÜVASTI, SOLO on Bahrani kolmas täispikk film.

Man Push Cart (2005), Chop Shop (2007), Goodbye Solo (2008


Teisipäev, 02. detsember 20:00
Cinamon PÖFF II
Lisa oma kavva   Osta pilet

Neljapäev, 04. detsember 15:00
Kosmos II (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Laupäev, 06. detsember 22:30
Kumu auditoorium
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo