Maria Larssoni igavesed hetked
Maria Larssons evige øjeblik Režissöör: Jan Troell


Filmi tegevus leiab aset 20. sajandi alguse Rootsis. Paljulapselise pere ema Maria võidab lotoga fotokaamera ja alustab oma napsulembese mehe pilgu eest varjatud topeltelu. Maria õpib nägema maailma uue nurga alt ja leiab oma hobist vajalikku vaheldust raskele perenaiseelule. Suhteid abikaasaga pingestab veelgi kohaliku fotokaupade poe sümpaatne omanik härra Pedersen, kelle juures Maria aina enam aega veedab. Kaheksalapselise pere eest hoolitseval naisel tuleb üle elada mehe vangistus, rinda pista töötuse ja sõjaga kaasneva majandussurutisega ja säilitada selge pea abielu ähvardavas suhtes meeldiva poodnikuga.

Suurepärase kaameratöö ja autentse õhustikuga ajastudraama vastandub tavapärase ajaloofilmi jutustamisstiilile, näidates olulisi ajaloosündmusi (sh Esimest maailmasõda) mitte "hobusel sõjamehe", vaid ebatüüpilise koduperenaise kaudu. Sarnaselt Troelli varasemate filmidega on ka tema uuel filmil eepiline haare, mis hõlmab laia ühiskondlikku spektrit alates sotsialistlikust liikumisest ja tööstusrevolutsioonist kuni linnastumiseni.

MARIA LARSSONI IGAVESED HETKED on Rootsi poolt esitatud parima võõrkeelse Oscari kandidaadiks.

Tauno Maarpuu


Festivalid ja auhinnad: Valladolid, Toronto, Warsaw, Pusan, Telluride
Lingid: Treiler

Programm: Põhja valgus

Riik: Rootsi, Taani, Soome, Norra, Saksamaa
Aasta: 2008
Pikkus: 125
Keel: rootsi
Produtsent: Thomas Stenderup
Stsenarist: Niklas Rådström, Jan Troell, Agneta Ulfsäter Troell
Režissöör: Jan Troell
Operaator: Jan Troell
Muusika: Matti Bye
Montaaž: Nils Pagh Andersen

Osatäitjad: Maria Heiskanen, Mikael Persbrandt, Jesper Christensen

Tootja: Final Cut Productions ApS


Kommentaarid(0)
Jan Troell

Jan Troell (s. 1931, Malmö, Rootsi) töötas enne
lavastama asumist kaameramehena tunnustatud režissöör Bo Widerbergi juures ning on hiljem olnud ka mitme enda filmi operaator. Alates 1966. aastast on ta lavastanud 19 täispikka filmi. Mitu neist on pälvinud festivalidel auhindu, oma filmiga "Emigrandid" kandideeris Troell Oscarile parima režii ja parima stsenaariumi kategooriates. Jan Troell külastas PÖFFi 1999. aastal oma filmide retrospektiivi raames.

valik/selected: Här har du ditt liv (Here's Your Life, 1966/Siin on su elu, PÖFF 1999), Utvandrarna (The Emigrants, 1971/Väljarändajad, PÖFF 1999), Nybyggarna (The New Land, 1972/Sisserändajad, PÖFF 1999), Ingenjör Andrees luftfärd (The Flight of the Eagle, 1982/Insener André õhulend, PÖFF 1999), Il capitano (1991, PÖFF 1999), Hamsun (1996), A Frozen Dream (1997) Så vit som en snö (As White as in Snow, 2001) Maria Larssons evige øjeblik (Everlasting Moments, 2008)


Reede, 28. november 19:30
Athena Keskus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Pühapäev, 30. november 15:00
Vene Teater (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo