Astmed
Tussenstand Režissöör: Mijke de Jong


Hollandi režissööri Mijke de Jongi film ASTMED on isikupärane ning mõjus portree ühe abielupaari keskeakriisidest. Vaid tunni ja kahekümne minuti pikkune linalugu on lavastatud range režissöörikäega ning julgete misanstseenidega, mis on loodud tugeva operaatoritööga (Ton Peters).

Film jälgib kirjanik Martinit (Marcel Musters) ja tema naist Roosi (Elsie de Brauw) läbi erinevate vestlussituatsioonide - nad üritavad panna paika oma luhta läinud abielu, suhteid problemaatilise seitsmeteistaastase pojaga ning teineteist, nad suhtlevad oma sõprade, töökaaslaste ja juhututtavatega. Igas vestluses on neil oma uus nägu, erinev roll, mida nad mängivad. Vaid pealispinna all võib ära tunda seda keskea piiril endiselt ekslevat ja vastuseid otsivat mina, mis on peitunud erinevate sotsiaalsete karakterite virvarri. Tihti on need dialoogisituatsioonid antud edasi rangelt ühest vaatepunktist, jälgides vaid rääkija ilmeid. Iga suhtlussituatsioon on justkui võimalus oma mina uuesti luua.

Suurepärased näitlejatööd peaosalistelt täidavad need stseenid otsast otsani pingega, mis ei lase sel kontseptuaalsel valikul monotoonseks muutuda. Lõputule rääkimisele, suhtlemisele ja eneseväljendamisele on kontrapunktiks vaikelulised kaadrid identiteediotsinguil pojast, kes on igasugusest suhtlemisest loobunud - mina-pinged leiavad leevenduse nii vaikimises kui ka rääkimises.

Andris Feldmanis


Festivalid ja auhinnad: Locarno
Lingid: Treiler

Programm: Panoraam

Riik: Holland
Aasta: 2007
Pikkus: 90
Keel: hollandi
Produtsent: Joost de Vries, Leontine Petit
Stsenarist: Jolein Laarman
Režissöör: Mijke de Jong
Operaator: Ton Peters
Muusika: Paul M. van Brugge
Montaaž: Dorith Vinken

Osatäitjad: Elsie de Brauw, Marcel Musters, Stijn Koomen, Jeroen Willems

Tootja: Lemming Film


Kommentaarid(2)
Mijke de Jong

Mijke de Jong (s. 1959, Rotterdam, Holland) õppis Hollandi Filmi- ja Televisiooniakadeemias, mille lõpetas 1989. aastal. 1990. a valmis tema esimene täispikk mängufilm "Squatter's Delight", tema järgmine film "Heartbreaking" kandideeris Locarnos Kuldse Leopardi auhinnale. PÖFF on näidanud de Jongi 2004. a filmi "Sinilind". ASTMED on tema üheksas täispikk film. De Jongi kümnes mängufilmilavastus "Katia õde" esilinastus tänavu Toronto filmifestivalil.

In krakende welstand (Squatter's Delight, 1990), Heartbreaking (1993), Stills (1994), De Baby huilt (1994), Broos (1997), Lopen (1999), Bluebird (2004, Sinilind, PÖFF 2005), Allerzielen (All Souls, 2005), Tussenstand (Stages, 2007), Zusje van Katia (Katia's Sister, 2008)


Reede, 28. november 22:30
Kosmos II (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Esmaspäev, 01. detsember 17:30
Cinamon PÖFF II (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo