PÖFF toob Katariina kirikusse komöödiaklassika


2. juunil avatakse Katariina kirikus saksa-ameerika filmilavastaja Ernst Lubitschi filmide festival "The Lubitsch Touch", mis toob seitsmel õhtul esmakordselt eesti vaatajateni 'kinokunsti hiiglaseks' (O. Welles) ja 'filmikunsti printsiks' (F. Truffaut) kutsutud režissööri paremad palad aastatest 1918-1942, samuti dokumentaalfilmi Ernst Lubitschi omapärastest töömeetoditest ja filmidest.

Omanäolise stiilitajuga ja sageli ka 'Euroopa Griffithiks' ristitud filmigeeniusele pühendatud festivali raames näidatakse nii tema Saksamaa perioodil valminud tummfilmide paremikku kui ka 1930.-40. aastatel Hollywoodis tehtud komöödiad ja muusikale, mis saavutasid laia leviku ja tõid lavastajale suurema populaarsuse.

Festivali avab kinoajaloolaste poolt esimeseks gay-filmiks ristitud mängufilm "Ma ei tahaks olla mees", milles võib näha toonast superstaari Ossi Oswaldat. 80 aastat kadunud olnud tummfilm on nüüd restaureerituna vaatajate ees, heliriba tekitamas Eesti muusikud. Monumentaalne ajaloodraama "Anna Boleyn" viib aga ekraanil kokku 1920. aastate enamhinnatud lavapaari Emil Janningsi ja Henny Porteni. Üle 8 miljoni saksa marga maksma läinud seninägematute massistseenidega suurfilm oli Saksamaa kalleim linateos, mis võitis tähelepanu ka Ameerika kinodes. 1919. aastal valminud ekstsentrilise komöödiaga "Austriprintsess" hakkas Lubitschil kujunema talle ainuomane stiil, mis teda maailmas tuntuks tegi, seevastu 1921. aasta satiiriline komöödia "Mägikass" kuulub režissööri nende filmide gruppi, mis vormiuuenduste tõttu ei suutnud omal ajal publikut köita, kuid seda enam on hinnatud tänapäeval.

1922. aastal Hollywoodi kutsutud Lubitschi USA perioodist linastuvad kolm filmi komöödiaklassika tipust. Esimene neist on 1934. aastal valminud Franz Lehari operetil põhinev "Lõbus lesk", Lubitschi üks paljudest muusikalidest, mis võitis 1935. aastal ka Oscari kunstnikutöö eest. Viis aastat hiljem valminud "Ninotchkast" on saanud tänaseks legend, kuna lavastaja sooritas seni võimatuna tundunud ülesande: ta pani filmis esmakordselt naerma seni tõsiseid rolle kehastanud rootsi päritolu näitlejanna Greta Garbo. Neljale Oscarile kandideerinud sovjette pilavat nutikat komöödiat on sageli peetud Lubitschi parimaks filmiks. Festivalile paneb väärika punkti Lubitschi tuntuim 'puudutus', 1942. aastal ilmavalgust näinud "Olla või mitte olla", mida on peetud režissööri naljakamaiks filmiks, kuna see heidab nalja nii tõsise teema üle nagu natsiokupatsioon Poolas. Filmikunsti absoluutsesse kullafondi kuuluv komöödia kandideeris ka parima filmimuusika Oscarile. 2006. aastal nimetas USA filmiajakirja Premiere toimetus selle üheks 50 paremaks komöödiaks läbi aegade.

Põhjaliku ülevaate filmilavastaja rohkem kui 50 filmist koosnevast loomingust annab 2006. aasta dokumentaalfilm "Ernst Lubitsch Berliinis", mis heidab filmilõikude ja režissööri tundnud inimeste abil uut valgust eelkõige Lubitschi Berliini perioodile.

Filmifestival toimub Saksa Kultuurikevade ja Tallinna Vanalinna Päevade raames.

Kõik filmid on inglise keeles või ingliskeelsete subtiitritega.

Piletid hinnaga 50/75 ja festivali passid hinnaga 300/450 krooni on müügil Piletilevis, kinos Sõprus ja pool tundi enne seansi algust kohapeal (Vene tn 12).

Lisainfo www.poff.ee ja www.saksakultuurikevad.ee

Helmut Jänes
Festivali juht
6 314 643, 56 23 7992
E-mail: helmut.janes@poff.ee  

Kirke Org
Goethe Instituudi programmi referent
6 276 965, 50 69 571
E-mail: kirke.org@tallinn.goethe.org  
prg. mart kalmo