tARTuFF pälvis tartlastelt ovatsioone ja tänusõnu

Laupäeva öösel prantsuse filmiklassikaga "Hiroshima, mu arm" lõppenud 3. Tartu armastusfilmide festival tARTuFF oli festivali lühikese ajaloo publikurohkeim, tuues kuue päeva vältel Raekoja platsile ja Athena Keskusesse üle 16 000 inimese. Kahel eelmisel aastal külastas festivali 10 000 filmisõpra.

Tänavuse tARTuFFi menukaimaks filmiks osutus festivali avanud "Taarka" 2830 vaatajaga, vaadatavuselt järgnes USA üllatushitt ja tänavu parima stsenaariumi Oscari võitnud "Juno" 1700 ning Norra vaimukas suhtekomöödia "Naisest viidud" 1465 vaatajaga. Kokku käis Raekoja platsil mängufilme vaatamas üle 12 000 inimese.

Athena Keskuses linastus 12 dokumentaalfilmi, mis tõid kinosaali kokku üle 2000 vaataja. Lisaks kogusid hulga vaatajaid-kuulajaid ka festivali raames Pauligi kohvitelgis toimunud loengud ja ümarlauad, samuti kontserdid ja luuleõhtud. tARTuFFi filmid ja üritused olid huvilistele tasuta.

Kõik 24 festivalil linastunud filmi osalesid publikuhääletusel, mille tulemusel osutus vaatajate lemmikuks napi edumaaga muusikali "Across the Universe" ees setokeelne "Taarka". Hääletuse alusel teenisid publikult kõrgema keskmise hinde ka Raekoja platsil linastunud "Juno", "Brick Lane" ja "Naisest viidud" ning dokumentaalfilmid "Kõik valged Barkingis", "Kuidas saada kangelaseks?" ja "Kaasaja rüütlid". Hääletanute vahel loositi välja auhinnad Overall Eesti, Pauligi, Postimehe ja Pimedate Ööde Filmifestivali poolt.

Publiku lemmikfilmi "Taarka" režissöör Ain Mäeots saab festivalilt ja Tartu linnavalitsuselt auhinnaks Mati Karmini pronkskuju "Suudlevad tudengid". Eelnevatel aastatel on vaatajad parimaks hääletanud Hispaania tragikomöödia "Volver" (rež. Pedro Almodovar) ja USA kultusfilmi "Harold ja Maude" (rež. Hal Ashby). Kokku osales tänavu hääletusel 2870 inimest.

Festivali raames korraldatud fotokonkursi "Tartu armastus" peaauhinna võitis "Emajõe armastuse" kategooriasse kuuluva fotoga "Isa ja poeg" Priit Mürk, kes pälvis Overall Eesti 3500 kroonise kinkekaardi.

2009. aasta tARTuFF ootab kõiki filmisõpru augusti teisel nädalal.

Festivali korraldasid MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival ja Tartu Linnavalitsus.
prg. mart kalmo