Ungari filmipäevad Tartus

Ungari Kino – VI Ungari filmipäevad 14.–16. oktoobrini 2008. aastal Tartus Genialistide Klubis 

Ungari Kultuuriselts (UKS) korraldab 14.–16. oktoobrini Tartus järjekordseid Ungari filmipäevi, mille eesmärgiks on Ungari kaasaegse filmikunsti põhitegijate ja -teoste tutvustamine Eesti filmipublikule.

Sel aastal keskenduvad filmipäevad režissöör Ferenc Töröki (s 1971) loomingule. Török on eduka stsenaristi ja režissöörina Ungari filmimaastikul silma paistnud juba kümmekond aastat. Ungari filmipäevadel linastuvad režissööri kõik kolm nn postkommunistlikku triloogiasse kuuluvat mängufilmi – Moskva väljak (2001), Hooaeg (2004) ja Overnight (2007), mis on pälvinud erinevaid auhindu nii kodu- kui välismaistel filmifestivalidel. Samuti on filmipäevadel võimalik nautida tema lühifilmiloomingut.

Neljapäeva, 16. oktoobri õhtupoolikul on võimalus osa võtta kohtumisõhtust režissööri endaga. Lisaks Töröki loomingule näeb filmipäevadel valikut viimase kahe aasta parematest Ungari mängu- ja lühifilmidest.

15. oktoobri öö on aga pühendatud Ungari filmiklassikale, kella kümnest õhtul kuni seitsmeni hommikul on võimalik vaadata nelja Ungari kultusfilmi. Filmipäevade viimase päeva pärastlõunal on nooremal publikul võimalik vaadata ka eestikeelse sünkroontõlkega joonisfilmi Seitsmes väike vennake.

Ungari filmide kõrval saab nautida ka Ungari roogasid ja rahvamuusikat – filmipäevad lõpetab 16. oktoobri hilisõhtul ansambli Bürkös kontsert ja tantsutuba, Ungari toidud valmistab Ungari Köögi kokk Márton Bárki.

Paralleelselt filmiprogrammiga toimuvad Tartu ülikooli soome-ugri osakonnas Hamburgi ülikooli õppejõu dr Tiborc Fazekasi ingliskeelsed ja rohke filmimaterjaliga illustreeritud loengud Ungari kaasaegsest filmikunstist. Loengud toimuvad kolmapäeval, 15. oktoobril kell 9−12 ja 13.30−16 ning neljapäeval, 16. oktoobril kell 9−12 ja 13.30−16.00 Lossi 3 õppehoone 327. auditooriumis. Loengute käigus näeb nelja Ungari kaasaegses filmikunstis võtmepositsiooni mängivat mängufilmi.

Samal nädalal on võimalik Eesti Rahva Muuseumis Maailmafilmi ja filmifestivali Dialektus koostöös näha kaht dokumentaalfilmi väljaspool Ungari piire elavatest ungarlastest.

Filmipäevade ajakava leiab filmipäevade kodulehelt www.ungarikino.org


Korraldaja: Ungari Kultuuriselts www.ungariuks.ee
Toetajad: Balassi Instituut, Tallinna Ungari Instituut, Eesti Kultuurkapital, Tartu Ülikooli soome-ugri osakond, Dekaart Sisemeedia OÜ, Ungari Köök
prg. mart kalmo