Algab ANIMATED DREAMSTäna kell 19 avatakse kinos Sõprus PÖFFi animafilmide festival Animated Dreams, mis seekord tähistab oma 10. sünnipäeva. Lisaks filmidele saab kuulata loenguid animatsioonist Von Krahli teatris, vaadata stereokino ning Priit ja Olga Pärna näitust „Elu ilma Gabriella Ferrita” Hellemani tornis.

Animated Dreams on üks ja ainus animafilmide festival Eestis, mille eesmärk on Eesti animarežissööride loomingu kõrval pakkuda ja populariseerida ka kõrgetasemelist rahvusvahelist animatsioonikultuuri. Tegemist on ainulaadse üritusega, mis sai alguse 1999. aastal ja on nüüdseks PÖFFi seest välja kasvanud väikeseks iseseisvaks festivaliks.

Animafestivali tuumiku moodustab rahvusvaheline võistlusprogramm, kuhu on kokku nopitud 35 viimase paari aasta silmapaistvamat lühianimafilmi. Esindatud on kõikvõimalikud animatehnikad – on nukufilmi, joonisfilmi, arvutianimatsiooni ja mitmeid eksperimentaalseid võtteid. Eesti animafilmidest astuvad võistlustulle Priit ja Olga Pärna joonisfilm „Elu ilma Gabriella Ferrita” ja Riho Undi nukufilm „Lili”.

Rahvusvahelisse žüriisse kuuluvad tuntud Šveitsi kuraator, õppejõud ja festivalikorraldaja Otto Alder, kes kümme aastat tagasi ka PÖFFI jaoks esimesed animaprogrammid kokku pani, kindlasti Cartoon Networkist tuttav USA joonisfilmirežissöör John Dilworth ja Eesti noorema põlvkonna animarežissöör Ülo Pikkov.

Eriprogrammidest linastuvad animafestivalil näiteks „Kafka animatsioonis”, „Kaasaegne Türgi animatsioon fookuses” ja „Rahvusvahelise tudengianima paremik”. Traditsiooniliselt näidatakse ära kõik viimase aasta jooksul valminud Eesti animafilmid. Kavas on ka täispikad animafilmid ja animatsiooniteemalised dokumentaalfilmid.

Festivali loenguprogrammis „Keyframes” (võtmekaadrid)annavad mitmed rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikud ja filmitegijaid ülevaate animatsiooni kasutamisest erinevates loomevaldkondades. Sakslane Max Hattler ja jaapanlane Noriko Okaku esindavad arvutigraafika ja meediakunsti valdkonda, inglane Christopher Hopewell, produktsioonifirma Collision Films üks loojatest, kõneleb animeeritud muusikavideodest, Eesti kunstnik Marko Mäetamm selgitab, kuidas kombineerida animatsiooni joonistuste, fotode, objektide ja tekstiga, stereofilmi guru Alexander Lentjes toob päevavalgele stereoskoopilise animatsiooni saladused.
Pärast tema Lentjese lonegut näeb Von Krahli Teatris spetsiaalse stereokino ekraanilt nii Eesti kui välismaiseid stereoskoopilisi animatsioone. Loengud  toimuvad inglise keeles ja on tasuta.

Animafestivali pileteid müüakse kõigis Piletilevi müügipunktides ja kino Sõprus kassas.

www.poff.ee/anima
prg. mart kalmo