Maailm on suur ja lunastus luurab nurga taga
Svetat e goljam i spasenie debne otvsjakade Režissöör: Stephan Komandarev


See on film, kus kohtuvad kolm erinevat aega, kolm erinevat maailma ja kolm erinevat põlvkonda. Kõiki neid ühendav lüli on vanaisa Bai Dan. Teda mängib suurepäraselt Serbia üks kuulsamaid näitlejaid Miki Manojlovic. Vanaisa Bai Dan on, selle sõna kõige paremas tähenduses, vana kooli mees - väärikas, oma elufilosoofiaga, põhimõtetega, samas eluline ja ehe. Mees, kes armastab elu ja kes südantliigutava siirusega armastab oma perekonda. Mees, kes armastab mängu.

Üks filmi ajastu ja maailm on kommunismieelne Bulgaaria, kust pärinevad Bai Dani hingelised väärtused. Seejärel ajastu ja maailm, kus Bulgaariast on saanud sotsialismiploki maa, kus valitseb kadedus ja kättemaksuhimu. See sunnib Bai Dani tütre perekonda põgenema läände.

Kolmas maailm ja ajastu on läänemaailm. Kõigepealt aastatepikkune virelemine Itaalia põgenikelaagris ja seejärel elu Berliinis. Bai Dani tütar oma mehega saab liiklusõnnetuses surma ning ellu jääb - kuigi mälukaotusega - tema lapselaps Alex, kelle juurde vanaisa nüüd ligi 20-aastase vaheaja järel sõidab. Alexi ümber on tugevalt kasvanud uue ajastu pehme koorik ning ühisel teekonnal Saksamaalt Bulgaariasse hakkab vanaisa Bai Dani kaudu lapselapsele taas tekkima side kunagise kodumaa ajastuga, kus mehed olid mehed ja naised olid naised, kus luges mehe sõna ja väärikus. Kus oli kirge elada ja mängida.

Film meenutab meile seda, kuidas oleme tormanud pea ees uude säravasse ja stiilsesse business-style maailma. Kuid kus on meie vanaisad, kellelt saada hingetoitu - õppida väärikust, härrasmehelikkust, elu maitset...

Kaarel Kuurmaa


Festivalid ja auhinnad: Sofia (Audience Award, Best Bulgarian Feature Film), Karlovy Vary, Moscow, Warsaw, Sarajevo, Montreal
Lingid: Treiler

Programm: Rahvusvaheline võistlusprogramm EurAsia

Riik: Bulgaaria, Saksamaa, Ungari, Sloveenia
Aasta: 2008
Pikkus: 105
Keel: bulgaaria, saksa
Produtsent: Stefan Kitanov, Karl Baumgartner, Thanassis Karathanos, Andras Muhi, Danijel Hocevar
Stsenarist: Dusan Milic, Stefan Komandarev, Yuri Datchev, Ilija Trojanov
Režissöör: Stephan Komandarev
Operaator: Emil Christov
Muusika: Stefan Valdobrev
Montaaž: Nina Altaparmakova

Osatäitjad: Miki Manojlovic, Carlo Ljubek, Hristo Mutafchiev, Ana Papadopulu, Lyudmila Cheshmedzhieva

Tootja: RFF International, Pallas Film GmbH


Kommentaarid(3)
Stephan Komandarev

Stephan Komandarev (s. 1966, Sofia, Bulgaaria) lõpetas 1993. aastal meditsiiniõpingud ning töötas lastepsühhiaatrina, kuid otsustas siis filmikarjääri kasuks. 1998. a lõpetas ta Uues Bulgaaria Ülikoolis filmi eriala. Ta lavastab Bulgaaria TV-s iganädalast show'd "Monday 8 ½". Komandarev on teinud hulga lühifilme, tema debüütmängufilm "Koerte varjupaik" (2000) linastus PÖFFil 2001. aastal.

Pansion za kucheta (2000, Koerte varjupaik, PÖFF 2001), Hljab nad ogradata (Bread Over the Fence, 2002, doc), Azbuka na nadejdata (Alphabet of Hope, 2004, doc), Svetat e golyam i spasenie debne otvsjakade (The World Is Big and Salvation Lurks Around the Corner, 2008)


Laupäev, 29. november 20:00
Coca-Cola Plaza 2 (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Külaline: Režissöör Stephan Komandarev
Lisa oma kavva   Osta pilet

Esmaspäev, 01. detsember 19:30
Sõprus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Külaline: Režissöör Stephan Komandarev
Lisa oma kavva   Osta pilet

Kolmapäev, 03. detsember 21:00
Kino Rubiin (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo