Suvetunnid
L' Heure d'ete Režissöör: Olivier Assayas


Filmi tegevuse võib võtta kokku ühe lausega: kaks venda ja õde müüvad pärast ema surma maha oma lapsepõlve kodu. Tšehhovi "Kirsiaias" müüdi vaid kirsiaeda. Assayase film on nagu prantsuse "Kirsiaed", kus lapsepõlvekodu koos oma mälestuste ja mälestistega (kodu kuulus tuntud kunstnikule, kes lisaks enda töödele on jätnud tulevastele põlvedele hooldada ka haruldase kunstikollektsiooni) jagatakse pärast ema surma laiali. Raha, mida on võimalik saada asjade müügist on oluliselt väärtuslikum, kui nende samade asjadega seonduvad emotsionaalsed mälestused. Nii nagu pole vahet, kus tänapäeva globaliseerunud maailmas elada ja äri teha, kas Hiinas või Ameerikas. Kui mujal on kasulikum ei ole ju mingit mõtet hoida kinni vanast heast Prantsusmaast lihtsalt sellepärast, et sa seal kunagi sündinud oled.

Film on minimalistlik, tehtud ehtprantslasliku elegantsi ja espriiga, samal ajal tõsistest asjadest rääkides. Globaliseerumist ei mainita filmis mitte ühegi sõnaga, ometi on film just sellest. Mis juhtub siis, kui keskklass ei taha enam täita oma ajaloolist rolli ja tänu oma konservatiivsusele edasi kanda ühiskondlikult olulisi emotsionaalseid ja materiaalseid väärtusi. Ehk raske mõista meile, kel keskklass pea olemata. Ent isegi siis, kui loo sõnum jääb tänu sellele häguseks, saab vaataja ikkagi osa suurepärasest, eriti täpsest režiist, opraatoritööst ja näitlejate mängust. Kes armastab Prantsusmaad ja prantsuse kultuuri, siis see film on ennekõike neile määratud - tegemist on vägagi prantsuse filmiga nii vaimult kui vormilt.

Tiina Lokk


Festivalid ja auhinnad: Toronto, New York
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: Rahvusvaheline võistlusprogramm EurAsia

Riik: Prantsusmaa
Aasta: 2008
Pikkus: 103
Keel: prantsuse
Produtsent: Marin Karmitz, Nathanael Karmitz, Charles Gillibert
Stsenarist: Clémentine Schaeffer
Režissöör: Olivier Assayas
Operaator: Eric Gautier
Muusika: Luc Barnier
Montaaž: Luc Barnier

Osatäitjad: Juliette Binoche, Charles Berling, Jérémie Renier, Edith Scob

Tootja: MK2 Productions/France 3 Cinéma


Kommentaarid(2)
Olivier Assayas

Olivier Assayas (s. 1955, Pariis, Prantsusmaa) õppis maalimist ja kirjandust ning kirjutas 1980ndate algul artikleid filmiajakirja "Cahiers du Cinéma". Tema esimene mängufilm "Disorder" linastus 1986. aastal. Tänaseks on Assayas lavastanud tosinajagu täispikki mängufilme ning lisaks kirjutanud mitu filmiraamatut.

Désordre (Disorder, 1986), L'Enfant de l'hiver (Winter's Child, 1989), Paris s'éveille (1991), Une Nouvelle Vie (A New Life, 1993), L'eau froide (Cold Water, 1994), Irma Vep (1996), Fin ao?t, début septembre (Late August, Early September, 1998), Les Destinées sentimentales (2000), Demonlover (2002), Clean (2004), Boarding Gate (2007), L'Heure d'été (Summer Hours, 2008)


Teisipäev, 02. detsember 18:00
Cinamon PÖFF I (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid
)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Neljapäev, 04. detsember 17:30
Coca-Cola Plaza 2 (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Reede, 05. detsember 20:00
Sõprus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Pühapäev, 07. detsember 12:00
Sõprus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo