Katõn
Katyn Režissöör: Andrzej Wajda


KATÕN räägib Saksamaa ja Nõukogude Liidu järjestikusest sissetungist Poolasse 1939. a septembris, mil Nõukogude väed vangistasid ja tapsid Katõni küla lähedastes metsades ligi 20 000 Poola ohvitseri. Need mehed olid Poola vaimne ja sõjaväeline eliit.

Katõni tähendus Poola ühiskonnale oli aga veelgi laiem. Kogu II maailmasõja järgse aja kuni Nõukogude Liidu lagunemiseni oli Katõn tabuteema. Mõrvas osalemist eitas Nõukogude Liit kuni lõpuni süüdistades massimõrvas Saksamaad. Kuid poolakatele oli tõde teada. Nii sai Katõn paljudele inimestele kogu nõukogude valedele ehitatud ühiskonna sümboliks. Wajda film on paljuski just sellest Katõni laiemast tähendusest.

KATÕN on Poola vaatepunktist tehtud lugu ühest rahvast ja inimestest, kes jäävad kahe totalitaarse riigi vahele, ja kahest totalitaarsest riigist, mis ei erine teineteisest palju. Wajda on filmi püüdnud põimida väga palju erinevaid lugusid ja nüansse, mis Poola ajalooga kehvemini kursis olevatele vaatajatele võivad teinekord veidi arusaamatuks jääda, ent kokkuvõttes on see eestlastele väga tuttav lugu.

Aivo Vaske


Festivalid ja auhinnad: Berlin (out of competition), Karlovy Vary, Espoo, Sofia
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: Panoraam

Riik: Poola
Aasta: 2007
Pikkus: 118
Keel: poola, saksa
Produtsent: Michal Kwiecinski
Stsenarist: Andrzej Wajda, Wladyslaw Pasikowski, Przemyslaw Nowakowski
Režissöör: Andrzej Wajda
Operaator: Pawel Edelman
Muusika: Krzysztof Penderecki
Montaaž: Milenia Fiedler, Rafal Listopad

Osatäitjad: Maja Ostaszewska, Artur Zmijewski, Andrzej Chyra, Jan Englert, Danuta Stenka

Tootja: Akson Studio


Kommentaarid(6)
Andrzej Wajda

Andrzej Wajda (s. 1926, Suwalki, Poola) on lõpetanud Krakovi Kaunite Kunstide Akadeemia ja Łódzi filmikooli. Pärast II maailmasõda sai Wajda üheks tuntuimaks Kesk- Euroopa režissööriks, kes tundlikult ja kompromissitult kujutas oma kodumaa poliitilisi ja sotsiaalseid arenguid. Alates filmist "Tuhk ja teemant" (1958) on paljud Wajda teosed korduvalt võitnud erinevaid auhindu nimekatel festivalidel. Ta on saanud elutöö Oscari 2000. aastal, samuti on teda elutöö auhindadega pärjatud Berliini ja Veneetsia filmifestivalidel. KATÕN kandideeris 2008. aastal parima võõrkeelse filmi Oscarile.

valik/selected: Pokolenie (A Generation, 1954), Kanal (1956), Popol i diament (Ashes and Diamonds, 1958), Czlowiek z marmuru (Man of Marble, 1976/ Marmormees, PÖFF 2005), Czlowiek z zelaza (Man of Iron, 1981/Raudmees, PÖFF 2005), Pan Tadeusz (1999), Katyn (2007)


Pühapäev, 30. november 19:30
Athena Keskus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Reede, 05. detsember 18:00
Vene Teater (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo