Delta
Delta Režissöör: Kornél Mundruczó


Vaikse ja sõnaahtra loomuga Mihail pöördub pärast pikka eemalviibimist tagasi kodukülla, välisilmast ära lõigatud paika Doonau jõe suudmealal. Seal kohtub mees esmakordselt oma noorema õega, kelle olemasolust tal seni aimugi polnud. Ema ja tema uue mehe kõrtsimajas pole Mihailile kohta, seetõttu kolib mees isast alles jäänud kaldapealsesse onni, et hakata ehitama jõe keskele oma maja. Malbe, ent iseteadlik õde liitub Mihailiga. Õe ja venna peaaegu sõnatust koosolemisest kasvab lähedus ja sügav kiindumus. Emal, kasuisal ja külaelanikel on aga nende arusaamade kohaselt ebaloomulikku suhet raske aktsepteerida ...

Käesoleval aastal Cannes'i festivalil FIPRESCI auhinna pälvinud DELTA teema pole sugugi mitte verepilastus. Hoopis rohkem kõneleb film inimeseks olemise väärikusest, vabadusest ja julgusest tunnistada loomusunnilist külgetõmbejõudu isegi sel juhul, kui see ei vasta tavanormidele, kuid laiemas tähenduses tolerantsusest teistsuguse mõtlemise suhtes ning selle mõistmisest. Sisult lihtsa ja poeetilise seisundifilmi meeleolu loovad rahulik tempo, kaunid looduspildid avarast veteväljast, vaikus ja loodushääled, - kuidagi väga orgaaniliselt sulanduvad sellesse tervikusse vägivallastseenidki. Lummava muusika on filmile kirjutanud ning sisse mänginud Serbia aladelt pärit suurepärane ungari etnoviiuldaja Félix Lajkó, kes kehastab filmis ka peaosa. Filmi poeetika laseb aimata autori hingesugulust ungari aeglaste kaadrite meistri ja DELTA stsenaariumi kaasautori Béla Tarriga.

Kadi Raudalainen


Festivalid ja auhinnad: Cannes (FIPRTESCI Prize), Karlovy Vary, Toronto, London, Vancouver
Lingid: Treiler

Programm: Foorum

Riik: Ungari, Saksamaa
Aasta: 2008
Pikkus: 92
Keel: ungari
Produtsent: Viktória Petrányi, Philippe Bober, Susanne Marian
Stsenarist: Yvette Biró, Kornél Mundruczó
Režissöör: Kornél Mundruczó
Operaator: Mátyás Erdély
Muusika: Félix Lajkó
Montaaž: Dávid Jancsó

Osatäitjad: Félix Lajkó, Orsi Tóth, Lili Monori, Sándor Gáspár


Tootja: Proton Cinema Ltd./ Essential Filmproduktion


Kommentaarid(1)
Kornél Mundruczó

Kornél Mundruczó (s. 1975, Gödöllö, Ungari), Ungari noorema põlvkonna üks tähelepanuväärsemaid režissööre, sai 1995. a Ungari Teatri- ja Filmikolledžist näitlejadiplomi ning asus samal aastal õppima filmirežissööriks. Juba ülikooliaastatel tegi ta mitmeid lühifilme, mis pälvisid ka rahvusvahelist tähelepanu. Diplomifilm "Väike Apokrüüf No. 2" oli esimene ungari osaleja Cannes'i Cinéfondationi ajaloos, samuti on Cannes'is linastunud "Johanna" eeltöö, lühiooperifilm "78. Püha Johanna". Suurim rahvusvaheline tunnustus on Hõbeleopard mängufilmile "Kaunid päevad" Locarno festivalil. PÖFFil on Mundruczó väljapeetult karmidest filmidest linastunud debüütfilm "Rohkem pole mul mingeid soove" (2000), "Johanna" (2005) ja lühifilm "Lühike vaikus" kassettfilmis "Kaotatud ja leitud" (2006).

Nincsen nekem v?gyam semmi (Mul pole ühtki soovi, PÖFF 2000), Szep napok (Pleasant Days, 2002), Johanna (PÖFF 2005), Delta (2008)


Esmaspäev, 01. detsember 17:30
Kosmos I (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Kolmapäev, 03. detsember 15:30
Sõprus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid
)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Laupäev, 06. detsember 23:00
Athena Keskus (eesti- ja venekeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo