Gomorra
Gomorra Režissöör: Matteo Garrone


Julge, häiriv ja piinav GOMORRA on tõenäoliselt Itaalia kõige autentsem ja ebasentimentaalsem maffiafilm.

Elukutselistest ja amatöörnäitlejatest koosnev ansambel on mõjuv. Filmi närviline stiil annab Camorra kibedat ja ettearvamatut õhkkonda hästi edasi.

Linateose eksitav struktuur ja konteksti puudumine on selgelt taotluslikud. Alles lõpus antakse midagi konkreetset teada - näiteks, et see Napolis asuv Camorra on tohutu kontsern, mis on investeerinud isegi New Yorgi kaksiktornide taastamise projekti. Viis karakteripõhist tegevusliini põimuvad. Esimene, 13-aastane Totņ näeb Camorraga liitumises võimalust austuse ja mehelikkuse saavutamiseks ning tal palutakse reeta noor ema Maria. Don Ciro on "allveelaev", kelle töö on varustada igakuiselt rahaga neid klanniliikmeid, kelle pojad või mehed on vanglas. Sõbrad Marco ja Ciro on poisikestest püssivennad, kes on veendunud, et saavad äri ajada ka kohaliku klannibossi abita. Pasquale on oskuslik haute couture rätsep, kes töötab Camorraga seotud moe-ettevõttes, ent satub klanni hiinlastest rivaalidega suhtlemise tõttu hätta.

Ning lõpuks Franco - libekeelne ülikonnastatud ärimees, kelle tuluallikaks on ohtlike jäätmete illegaalne "käitlemine". Tema noore ja põhimõttekindla assistendi Roberto jaoks muutub see aga aina vastikumaks.

GOMORRA on Itaalia poolt esitatud parima võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks.


Festivalid ja auhinnad: Cannes (Grand Prize of the Festival), Karlovy Vary, Toronto, Tokyo, Sarajevo, Melbourne, Vancouver
Lingid: Treiler

Programm: Screen International kriitikute valik

Riik: Itaalia
Aasta: 2008
Pikkus: 135
Keel: itaalia, kantoni, prantsuse
Produtsent: Domenico Procacci
Stsenarist: Maurizio Braucci, Ugo Chiti, Gianni Di Gregorio, Matteo Garrone, Massimo Gaudioso, Roberto Saviano
Režissöör: Matteo Garrone
Operaator: Marco Onorato
Muusika: Marco Spoletini
Montaaž: Marco Spoletini

Osatäitjad: Toni Servillo, Gianfelice Imparato, Maria Nazionale, Salvatore Cantalupo, Gigio Morra

Tootja: Fandango


Kommentaarid(3)
Matteo Garrone

Matteo Garrone (s. 1968, Rooma, Itaalia) õppis kauneid kunste ja töötas alates 1986. a operaatori assistendina. Tema debüütfilm "Terra di mezzo" tõi žürii eripreemia Torino festivalilt, ka kõik järgnevad filmid on edukalt linastunud erinevatelt festivalidel, sh Cannes'is ja Berliinis. Tema seitsmes täispikk film GOMORRA on tänavuse aasta üks hinnatumaid linateoseid erinevatel festivalidel. Filmi aluseks olnud Roberto Saviano samanimeline romaan on jõudnud nüüdseks ka Eesti lugejateni.

Terra di mezzo (1996), Ospiti (Guests, 1998), Oreste Pipolo, fotografo di matrimoni (1998, doc), Estate romana (Roman Summer, 2000), L'Imbalsamatore (The Embalmer, 2002), Primo Amore (First Love, 2004), Gomorra (Gomorrah, 2008)


Reede, 28. november 22:00
Vene Teater (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Esmaspäev, 01. detsember 22:00
Athena Keskus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Kolmapäev, 03. detsember 15:00
Kumu auditoorium (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo