Kolm ahvi
Üc maymun Režissöör: Nuri Bilge Ceylan


Näiliselt täiesti tavaline noirilik psühholoogiline triller sukeldub kõrgkunstikihi ellu.

Visuaalselt ja tonaalselt on tegu selgelt ceylaniliku filmiga, ometi eemaldub režissöör selle sisekaemusliku melodraamaga julgelt enda senisest stiilist. Parimas noiri vaimus on filmi teemaks süütunne ning inimesed, kes seda aktsepteerivad või üritavad sellest vabaneda. Pealkiri viitab idamaade kolmele ahvile: üks ei näe midagi, teine ei kuule midagi ja kolmas ei räägi midagi.

Lugu saab alguse süngel ööl, mil üks keskealine mees jääb roolis magama, põhjustab liiklusõnnetuse ning põgeneb. Kurjategijaks on poliitik, kes kardab, et õnnetus võib hakata mõjutama tema valimistulemusi. Seepärast veenab ta oma autojuhti süü raha eest enda peale võtma. Esimene filmitund möödub tavalise pulp-thrilleri vaimus, alles siis hakkab narratiivse lähenemise kavalus tasapisi avalduma.

Ceylan ning kaasautorid - tema abikaasa Ebru ja näitleja Kesal - varjavad terve filmi jooksul võtmeinfot süstemaatiliselt, pannes vaataja sama pidetusse olukorda, kus viibivad tegelased ise.

Nagu eelmised Ceylani filmid, tungib seegi sügavale inimloomuse enesehävituslike vastuolude saladustesse. Linateose mõnetine kaldumine süngusse ja pessimism jätab siiski ruumi Ceylani mustale huumorile.

KOLM AHVI on Türgi poolt esitatud parima võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks.


Festivalid ja auhinnad: Cannes (Best Director Award), Moscow, Karlovy Vary, Toronto, Hamburg, Vienna
Lingid: Treiler

Programm: Türgi fookuses

Riik: Türgi, Prantsusmaa, Itaalia
Aasta: 2008
Pikkus: 109
Keel: türgi
Produtsent: Zeynep Özbatur
Stsenarist: Ebru Ceylan, Ercan Kesei, Nuri Bilge Ceylan
Režissöör: Nuri Bilge Ceylan
Operaator: Gökhan Tiryaki
Muusika: Ayhan Ergürsel, Bora Göksingöl, Nuri Bilge Ceylan
Montaaž: Ayhan Ergürsel, Bora Göksingöl, Nuri Bilge Ceylan

Osatäitjad: Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rifat Sungar, Ercan Kesal, Cafer Köse

Tootja: Zeynofilm/NBC Film/Pyramide Productions/BIM


Kommentaarid(2)
Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan (s. 1959, Istanbul, Türgi) lõpetas Bosporuse Ülikooli insenerina ja õppis seejärel Mimar Sinani Ülikoolis Istanbulis filmilavastamist. Esimese lühifilmi "Koza" tegi 1994. aastal, tema debüütmängufilmi "Kazaba" hinnati Berliinis Caligari preemiaga 1998. aastal. Ceylani kolmas mängufilm "Kauge" tunnistati 2002. aastal FIPRESCI filmikriitikute poolt aasta parimaks filmiks, PÖFFil anti filmile Eesti Filmiajakirjanike Ühingu auhind. PÖFFil on näidatud ka Ceylani 2006. a valminud mängufilmi "Õhkkonnad", mis võitis Cannes'is žüriipreemia.

Mayis sikintisi (2000, Maikuu pilved, PÖFF 2001), Uzak (Kauge, PÖFF, 2003), Iklimler (Õhkkonnad, PÖFF 2006), Üc Maymun (Three Monkeys, 2008)Pühapäev, 30. november 14:30
Athena Keskus (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Esmaspäev, 01. detsember 18:00
Vene Teater (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo