Aeg antud surra
Pora umierac Režissöör: Dorota Kedzierzawska


Kes ei oleks lugenud E. M. Remarque'i romaani "Aeg antud elada, aeg antud surra"! Olen kindel, et see oli see, mida filmi autor pidas silmas, kui pealkirjastas oma filmi. Üht poolt ei saa vägivaldselt eraldada teisest ja paratamatult, kui räägitakse ajast, mil surra, tekib küsimus ajast, mis oli antud elada. Eilne, tänane ja homne on kõik üks kulg: tulek kusagilt ja minek kuhugi.

Selles filmis on õigupoolest vaid kolm peategelast: Proua, Koer ja Maja. Niisiis, me kohtume filmi peategelase, proua Anielaga, kui ta on juba kõrges vanuses ning elab üksinda oma puude varju peitunud majas, mis asub keset endisest ilust ja suursugususest tänaseni kõnelevat aeda. Mälestused ja meenutused, unistused ja läbielatud pettumused ei anna vabaks ei maja ega naist: nii väga tahaks, et maja võtaks üle keegi, kes ei müüks seda maha, vaid hooliks sellest tõeliselt ...

Kui sellisel kujul sisu ümber jutustada, võib see tunduda ülimalt banaalse ja traditsioonilisena. Ongi. Aga film ei ole mitte ainult süžee. Filmi teeb erakordselt võluvaks, soojalt humoorikaks vana naise ja koera koostöö. Sellist ansamblit annab otsida! Mustvalges värvigammas lahendatud poeetiline operaatoritöö loob õige meeleolu selles ülimalt minimalistlikus ja samas elust suuremas filmis.

Tiina Lokk


Festivalid ja auhinnad: Toronto, Warsaw, Melbourne, Karlovy Vary
Lingid: Treiler

Programm: Panoraam

Riik: Poola
Aasta: 2007
Pikkus: 104
Keel: poola
Produtsent: Piotr Miklaszewski, Arthur Reinhart
Stsenarist: Dorota Kedzierzawska
Režissöör: Dorota Kedzierzawska
Operaator: Dorota Kedzierzawska
Muusika: Wlodek Pawlik
Montaaž: Dorota Kedzierzawska, Arthur Reinhart

Osatäitjad: Danuta Szaflarska, Krysztof Globisz, Patrycja Szewczyk

Tootja: Tandem Taren-To/Kid Film


Kommentaarid(4)
Dorota Kedzierzawska

Dorota Kedzierzawska (s. 1957, Łódz, Poola) võitis mitmeid auhindu oma lühifilmide eest, mis ta tegi filmiõpingute ajal Moskvas ja Łódzis. Tema film "End of the World" (1988) pälvis auhinna Mannaheimi festivalil ja "Devils, Devils" (1991) linastus edukalt Cannes'is. Tema eelmine film "Mina olen" linastus edukalt kõikjal maailmas ning oli PÖFFi kavas 2006. aastal. AEG ANTUD SURRA on Kedzierzawska viies täispikk film.

Diab?y, diab?y (Devils, Devils, 1991), Wrony (Crows, 1994), Nic (Nothing, 1998), Jestem (2005, Mina olen, PÖFF 2006), Pora umiera? (Time to Die, 2007)


Laupäev, 29. november 18:30
Sõprus (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Teisipäev, 02. detsember 17:30
Cinamon PÖFF II (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Pühapäev, 07. detsember 18:00
Kosmos II (ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo