Külm lõuna
Lønsj Režissöör: Eva Sorhaug


Kusagil on Lootus suure tähega aga kas igale ühele meist? Ilmselt ei jagu seda vankris uinuvale lapsele, kelle vahetpidamata telefoniga lobisev ema unustab filmi lõpus rõdule, kus kajakas ta lihtsalt ära nokib... Ilmselgelt ei ole tal tarvis elada ühiskonnas, kus inimestevahelises suhtluses toimivad reeglid ja väärtushinnangud, mida nii- või naapidi ilmekalt kannavad endas meie peategelased. Nad elavad kivilinnaku karbistatud maailmas, mis lisaks betoonseinte külmusele on kalestatud veel põhjamaisest hinge suletusest ja individualismist.

Võti toimuva mõistmiseks antakse proloogis, mis süžeeliselt ei ole järgnevalt toimuvaga kuidagi seotud, küll aga on seda mõtteliselt. Meie ees mängitakse umbes 5 minutiga inimsuhte värvikas skaalas meisterlikult maha stseen võimumängudest, manipulatsioonidest, iseenda petmisest, ühiskonna petmisest, üksteise petmisest, inimestevaheliste suhete konventsionaalsusest, kirjutatud ja kirjutama reeglite rikkumisest, sugude vahelisest rollijaotusest ning mehe ja naise omavahelistest suhetest. Filmi proloog töötab nagu kammertoon, mis häälestab vaatajat järgneva mõistmiseks.

KÜLM LÕUNA on noore debütandi film, mis musta huumorit kasutades suudab liita ühtseks tervikuks väga hea stsenaariumi, muusika, kaameratöö ja Põhjamaade filmidele traditsiooniliselt hea näitlejate ansamblitöö. Film on heas mõttes kantud Oscari võitnud USA filmi "Crash" mõjutustest, seda eelkõige oma strukturaalses ülesehituses. Meisterlik režii nii noore lavastaja poolt. Vaatad filmi, mille tegevus toimub Norras, aga mis seal salata, paralleelselt mõtled kui sarnased me mentaalselt oleme. Mitte ei tea, kas see on hea või halb?

Tiina Lokk


Festivalid ja auhinnad: Venice, Toronto, Reykjavik, London, Stockholm
Lingid: Koduleht, Treiler

Programm: Rahvusvaheline võistlusprogramm EurAsia

Riik: Norra
Aasta: 2008
Pikkus: 90
Keel: norra
Produtsent: Håkon Øverås, Aagot Skjeldal
Stsenarist: Per Schreiner
Režissöör: Eva Sorhaug
Operaator: John Andreas Andersen
Muusika: Bugge Wesseltoft
Montaaž: Wibecke Rønseth, Sophie Hesselberg

Osatäitjad: Ane Dahl Torp, Aksel Hennie, Pia Tjelta, Nicolai Cleve Broch, Bjørn Floberg

Tootja: Spillefilmkompaniet


Kommentaarid(0)
Eva Sorhaug

Eva Sørhaug (s. 1971, Oslo, Norra) õppis sotsioloogiat Oslo Ülikoolis ning režiid San Franciscos. Pärast 5 aastat USAs asus ta elama Rootsi, kus Stockholmi
Draamainstituudi juures lõpetas oma filmialased magistriõpingud. Alates aastast 2000 on ta teinud mõned lühifilmid, millest enamik põhinevad Per Schreineri
stsenaariumitel nagu ka Sųrhaugi esimene täispikk film KÜLM LÕUNA.


Lonsj (Cold Lunch, 2008)


Esmaspäev, 01. detsember 22:30
Coca-Cola Plaza 2 (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Külaline: Režissöör Eva Sorhaug
Lisa oma kavva   Osta pilet

Teisipäev, 02. detsember 17:00
Sõprus (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Laupäev, 06. detsember 14:00
Cinamon PÖFF I (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo