PÖFFi Tudengipäevade ööprogramm 
KOOMIKS KINOLINAL vol 2.

Kinos Sõprus 22.–25. septembril 2008 Vaata klippi

Esmaspäev, 22. september kell 24:00


PIMEDUSE RÜÜTEL 
THE DARK KNIGHT
Rež: Christopher Nolan
USA 2008, 2.32

Welcome to a world without rules.

Tänaseks kuulsaimaks koomiksisangariks tõusnud Batmani võis esimest korda näha raamatukaante vahel 1939. aastal. Bob Kane’i ja Bill Fingeri poolt loodud legendaarse superkangelase seiklused elustati telesarjana küll juba 1960ndatel, kuid suure kinopubliku ette jõudis nahkhiirekostüümi pugenud multimiljonäri Bruce Wayne'i alter ego 1989. aastal. Tim Burtoni filmis "Batman" kehastas nimikangelast Michael Keaton ja tema suurimat vastast Jokkerit Jack Nicholson. Tänaseks on erinevate režissööride ja osatäitjate kaasabil sündinud publikulemmikust filmisari jõudnud oma kuuenda osani ja teatud mõttes ringiga esimese filmi juurde tagasi.

Batman (Christian Bale) püüab puhastada Gotham City organiseeritud kuritegevusest. Selle ülesande lahendamisel aitavad teda leitnant Jim Gordon (Gary Oldman) ja prokurör Harvey Dent (Aaron Eckhart). Kolmik on oma töös väga edukas, kuni saab vastaseks uue superkurjategija, keda tuntakse nimel all Jokker (Heath Ledger). Viimane paiskab kogu Gothami anarhia küüsi, sundides Batmani sammhaaval lähemale piirile, mis lahutab kangelaslikkust omakohtust.

Ka eelmise "Batmani" filmi taga seisnud Christopher Nolani süngest põnevikust "Pimeduse rüütel" võib rääkida juba kui legendist. Selles imeliselt Jokkerit kehastanud Heath Ledgeri ootamatu surma tõttu tänavu jaanuaris on linateosest saanud kaasaja filmiklassika, mille suurepärased kassatulemused ületasid vist isegi kõige optimistlikumate ennustajate ootused.
Muuseas, tegu on ka esimese "Batmani" sarja filmiga, mille pealkirjas pole viidatud sangari nimele. 
Seansi juhatab sisse Linda Kaljundi.
Filmi kodulehekülg: http://thedarkknight.warnerbros.com/  Teisipäev, 23. september kell 24:00


USKUMATU HULK 
THE INCREDIBLE HULK
Rež: Louis Leterrier
USA 2008, 1.54

You'll like him when he's angry. 

Ameerika popkultuuri üks ikoone, Uskumatu Hulk, nägi esimest korda ilmavalgust 1962. aastal. Autorid Stan Lee ja Jack Kirby tutvustasid koomiksilugejatele füüsikateadlast Bruce Bannerit, kes saab ühe keemiakatse tagajärjel niivõrd kannatada, et teda ohustab erutatud olekus moondumine kohutavaks roheliseks koletiseks.
Kinoekraanil võis Hulki (keda kehastas siis Eric Bana) esimest korda näha 2003. aastal, kuid taivanlasest režissööri Ang Lee ("Tiiger ja draakon", "Brokebacki mägi") käe all valminud linateos valmistas publikule pettumuse. Viis aastat hiljem usaldati filmi tegemine prantslasele Louis Leterrier’le ("Riskikuller"), kes oma eelkäija asemel panustas rohkem eriefektidele, kuid suutis lõpuni hoida ka kogu loos väga olulist rolli mängivat armastuslugu. 

Teadlane Bruce Banner (Edward Norton) otsib meeleheitlikult ravimit gammakiirituse vastu, mis mürgitas ta rakud ning äratas ellu mehe sisemuses peituva raevunud olevuse Hulki. Eraldatuna oma armastatust Betty Rossist (Liv Tyler), püüab Banner tegeleda uurimistööga. Samal ajal peab ta põgenema kindral Thunderbolt Rossi (William Hurt) eest, kes tahaks teadlase iga hinna eest kinni võtta, et tema võimeid sõjalistel eesmärkidel julmalt ära kasutada. Kõik kolm puutuvad peatselt kokku uue koletisliku vaenlasega (Tim Roth), kelle purustav jõud ületab isegi Hulki oma.
Mitmed filmis osalenud näitlejad, muuhulgas Edward Norton ja Tim Roth olid ka ise kunagi suured "Hulki" fännid ja seetõttu hea meelega nõus linaloos kaasa tegema. 


Seansi juhatab sisse Tarmo Jüristo.
Filmi kodulehekülg: http://incrediblehulk.marvel.com/ 
Kolmapäev, 24. september kell 24:00

300
Rež: Zack Snyder
USA 2006, 1.57

Spartans, tonight, we dine in hell!

Kultuskoomiksite "Sin City", "Ronin" ja "Batman: Knight Returns" autori Frank Milleri nimi ei vaja filmisõbrale pikemat tutvustamist. Milleri osalusel valmis 2006. aastal tema koomiksi põhjal linateos "Sin City", mis pani aluse uuel tasemel seisvale pildikeelele, mis ideaalilähedaselt sünteesis koomiksi- ja filmikunsti.
Milleri 1998. aastal ilmavalgust näinud ajalooline seikluskoomiks "300" köitis filmiprodutsent Gianni Nunnari tähelepanu pärast režissöör Michael Manni ("Heat", "Miami Vice") poolt välja pakutud ideed lavastada legendaarsest Termopüülide lahingust suurejooneline mängufilm. Ohjad filmi tegemiseks anti siiski Manni nooremale kolleegile Zack Snyderile, kes oli silma paistnud horror-klassika "Surnute koidik" uustöötlusega 2004. aastal. Kaks aastat pärast projekti käivitamist sündis film, mis oli üks 2007. aasta suurimatest kassamagnetitest, pälvides üheaegselt nii tuliseid poolehoidjaid kui vastaseid.

"300" räägib kuulsast spartalaste kuningast Leonidasest (Gerard Butler), kes koos oma 300 kartmatu kaaslasega astus võitlusesse hiiglasliku Pärsia armeega, mille koosseisus oli rohkem kui veerand miljonit sõdurit 46 erinevast rahvusest. Käputäie spartalaste ennastohverdavalt vapper vastupanu andis ülejäänud Kreekale julgust ja ka aega pärslastest sissetungijate vastu ühineda ning muutis need mehed surematuks legendiks.
Hetkel on juba tegemisel filmi järg, mille lavastab taas Zack Snyder. Esilinastus on planeeritud 2010. aastaks. Enne seda jõuavad vaatajate ette sellised Milleri koomiksite filmitöötlused nagu "The Spirit" (2008) ja "Sin City" kaks järge (2009-2010). 

Seansi juhatab sisse Tarmo Jüristo.
Filmi kodulehekülg: http://www.300ondvd.com/index2.html Neljapäev, 25. september kell 24:00

TAGAOTSITAV 
WANTED
Rež: Timur Bekmambetov
USA 2008, 1.48

Choose your destiny.

Kasahhi päritolu Timur Bekmambetov on tõeline geenius, kes oma senise karjääri jooksul ette võetud filmiprojektid puhtaks kullaks on muutnud. Selle suurepärasteks näideteks on mõned aastad tagasi vändatud "Öine patrull" ja "Päevane patrull" ning käesoleval aastal Venemaal kassarekordeid purustanud "Saatuse iroonia" jätkufilm. Pole ime, et mehe imeline käekäik Venemaal ka Hollywoodi stuudiobossidele silma hakkas ning ta ookeani taha tööd tegema kutsuti. Esimeseks proovikiviks "suurte" rahadega ümberkäimisel sai Bekmambetovile aga tõsine pähkel, Mark Millari 2003. aastal ilmavalgust näinud koomiksi "Tagaotsitav" ekraniseering.

25-aastane Wesley Gibson (James McAvoy) oli kõige haledam kontorirott kogu planeedil. Boss sõimas teda, pruut pettis poissi iga päev ning kõik ümberringi olid kindlad, et ta ei jõua oma elus mitte kunagi mitte kuhugi. Kuni päevani, mil ta kohtas lummavat iludust nimega Fox (Angelina Jolie). Kuuldes, et on tapetud ta isa, keda ta ei tundnud, saab Wesley kutse liituda Vennaskonnaga. See on salamõrvarite organisatsioon, mille eesmärk on puhastada maailm kurjusest. Muuhulgas saaks ta võimaluse maksta kätte oma isa eest. Tipptasemel õpetajate käe all, kelle hulka kuulub Vennaskonna salapärane juht Sloan (Morgan Freeman), saab andekast õpilasest kiiresti pidurdamatu tapamasin, kes kõrvaldab ühe kurikaela teise järel.

Juba filmi esimesel linastusnädalal sai selgeks, et Bekmambetovi valimine režissööriks oli ainuõige samm. Ida-Euroopast tulnud ideedegeneraatorina suutis ta teha filmi süžeekäänakud ja tegelased pöörasemateks ja leidlikumateks kui ameerika publik seda varem oli näinud. Raske töö tulemuseks saadud 250 miljonit dollarit piletitulu mõnenädalase linaloleku järel lubab eeldada, et tegu on käesoleva aasta ühe suurima kassahitiga.
NB! Järgmisel aastal peaks kinodesse jõudma Bekmambetovi "Patrulli"-triloogia viimane osa, kuhu loomulikult on juba kaasatud ka ameeriklased.

Seansi juhatab sisse Tristan Priimägi.
Filmi kodulehekülg: http://www.wantedmovie.com/ 

Kõik filmid on inglise keeles, eesti- ja venekeelsete subtiitritega. Filmide ees on kommentaarid.

Pilet: eelmüügist (kuni 22.09) ISIC-kaardiga 45.- ja ilma 90.-, alates 22.09 ISIC-kaardiga 55.- ja ilma 100.-.

Ürituse kaaskorraldajad on kino Sõprus www.kino.ee ja Tallinna Tudengite sügispäevad www.tudengipaevad.ee  

prg. mart kalmo