Nälg
Hunger Režissöör: Steve McQueen


Aastaks 1981 on verine konflikt Põhja-Iirimaalväldanud juba paarkümmend aastat. Üks vangistatud IRA liikmetest, Bobby Sands, on koos oma sõpradega proovinud vanglast pidada protestiläbirääkimisi valitsevate võimudega - nende hulgas ka nn "The Dirty Strike", kus keelduti pesemisest ja määriti kongide seinad kokku väljaheidetega - kuid tulutult. Sands ja ta sõbrad otsustavad minna viimase võimaluse peale, milleks on näljastreik kuni surmani. Järgnevat psühholoogilist sõda näidatakse nii vangivalvurite kui vangide seisukohast ja tulemus on jõuline ning täiesti unustamatu.

NÄLG on tuntud Briti kunstniku Steve McQueeni režissööridebüüt.

Poeetilises, ent realistlikus keeles jutustatud lugu saab peaaegu tervenisti hakkama ilma dialoogita. Filmi selgrooks on vaid Bobby Sandsi ja tema preestri vaheline tuline vaidlus, mis kestab umbes kakskümmend minutit.

Film ise baseerub tõsielulistel sündmustel. Briti saartel teatakse Bobby Sandsi nime tänaseni. Näljastreigi ajal lausa Briti parlamendi saadikuks valitud Sands oli üheaegselt nii armastatuim kui vihatuim inimene. Teda toodi eeskujuks kui kangelast, kelle jaoks pole ka oma elu liiga suur ohver. Teisalt vallandas näljastreik uue IRA terrorilaine, kus hukkusid paljud süütud inimesed ning seetõttu skandeeriti tänavatel ka täiesti vastupidist loosungit - "Die, Bobby Sands!"

Tristan Priimägi


Festivalid ja auhinnad: Cannes (Un Certain Regard), Toronto (Discovery Award), London, San Sebastian, Vancouver, Sarajevo
Lingid: Treiler

Programm: Rahvusvaheline võistlusprogramm EurAsia

Riik: Suurbritannia, Iirimaa
Aasta: 2008
Pikkus: 100
Keel: inglise
Produtsent: Laura Hastings-Smith, Robin Gutch
Stsenarist: Enda Walsh, Steve McQueen
Režissöör: Steve McQueen
Operaator: Sean Bobbit
Muusika: David Holmes, Leo Abrahams
Montaaž: Joe Walker

Osatäitjad: Michael Fassbender, Liam Cunningham, Stuart Graham, Brian Milligan, Liam McMahon

Tootja: Blast! Films/Film 4


Kommentaarid(5)
Steve McQueen

Steve McQueen (s. 1969, London, Suurbritannia) on õppinud Chelsea Kunstikoolis ja Goldsmithsi Kolledžis ning ühe aasta New Yorki Tischi Kunstikoolis. Tema kunstitöid on eksponeeritud üle kogu maailma ning neid on omandanud muuseumid nagu Guggenheim, Tate ja Pompidou Keskus. NÄLG on tema esimene katsetus filmikunsti vallas.

Hunger (2008)


Kolmapäev, 03. detsember 22:30
Coca-Cola Plaza 2 (eestikeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Neljapäev, 04. detsember 22:00
Kosmos I (eestikeelsed subtiitrid)
Lisa oma kavva   Osta pilet

Laupäev, 06. detsember 18:00
Athena Keskus (eestikeelsed subtiitrid )
Lisa oma kavva   Osta pilet

prg. mart kalmo