Algaja hundi ABC

Tere, hea PÖFFi külastaja

Kaheteistkümnendat talve järjest muudab Tallinna Pimedate Ööde Filmifestival (PÖFF) Eestimaa ööd valgeks. Just nimelt Eestimaa ööd, sest PÖFF viib maailma parimad väärtfilmid sel aastal kogunisti seitsmesse linna – Tallinn, Tartu, Viljandi, Jõhvi, Kärdla, Kuressaare, Valga. 

Sel aastal on festivali kavas (koos alafestivalidega) ca 450 linateost pea 60 riigist. Ligikaudu 200 neist on täispikad mängufilmid. Esmapilgul võivad suured numbrid paanikasse ajada, aga tegelikult pole asi üldse hull, kaugel sellest! Kui Sul pole eelmistest aastatest suurt festivalikogemust, või oled sootuks algaja, siis alljärgnevalt Sulle, julgele hundile, mõned soovitused:

• Mõtle oma sõprade peale ja tuleta meelde, kes nendest on üritanud Sind detsembris kinno meelitada. Sõbrad on väga head teerajajad ja kambavaimu tekitajad. Haara telefon ja anna teada, et Sa oled sel aastal tegija. Pealegi on mitu pead ikka mitu pead – üks sõber on kuulnud ühest filmist, teine lugenud internetist teisest, ja nii saate mitme peale juba esimesed valikud kirja panna.

• Hommikukohvi kõrval või lõunapausi ajal lehti sirvides vaata kindlasti, millised filmid on pälvinud professionaalsete kriitikute tähelepanu ja mida nemad soovitavad PÖFFi programmist vaadata. Kindla peale minek on maailma nimekamate festivalide auhinnatud tööd, milledest Eesti ajakirjanduses aasta jooksul kindlasti juttu on tehtud.

• Kikita kõrvu, sest ka raadioeetris jagatakse festivali kohta ohtralt infot. Sõna võtavad nii PÖFFi programmi koostajad kui ajakirjanikud. Artiklitest ja intervjuudest pudeneb häid soovitusi, mis aitavad Sul oma kava kokku panna.

• Raadio pilti ei näita - PÖFFi hea koostööpartner ETV aga küll. 18. novembril on ETV eetris OP! PÖFFi erisaatega. Sõna saavad oma ala spetsialistid ja festivali sõbrad, kellel on jagada palju aastatega kogunenud kogemusi ning kes annavad väga selgeid juhiseid festivalimelus orienteerumiseks. Emotsioonidest puudust ei tule!

• 19. novembril ilmub PÖFFi kõige oodatum paberpärl - PÖFFi 2009 aasta kataloog. Filmide lühikirjeldused annavad edasi killukesi filmi sisust, emotsioonist ja tähendusest, ja teinekord kõnetab illustreeriv kaader filmist rohkemgi kui need sadakond hästi valitud sõna. Kataloogi rahulikult lugedes ja lehitsedes avastad üllatusega, et Sinu PÖFFi programm võtab ilma suurema vaevata konkreetse kuju. Kui mõni film ajanappusel kavasse ei kipu mahtuma, saad seda sõbrale soovitada.

• Kataloogis on filmid selguse huvides jaotatud erinevatesse ALAPROGRAMMIDESSE. Kui Sind tõmbab Aasia kino või oled hoopis Skandinaavia fänn; kui tahad näha pigem tõelist kui lavastatud elu või tahad kogeda ekstreemseid uusi suundi filmikultuuris, siis tea, et kataloogis on erinevad programmid kenasti peatükkideks pakendatud. Ja isegi kui Sa ei tea kataloogi kätte võttes, mida Sa otsid, siis alusta festivali kvaliteedimärgist ehk EurAsia võistlusprogrammist. Sealt leiad särava läbilõike Euroopa ja Aasia filmikunsti trendidest siin ja praegu.

• Jäta kindlasti ka juhusele ruumi – kui selgub, et just see Sinu poolt pikalt välja valitud seanss on välja müüdud, ära longi löödult koju, vaid vaata, mis samal ajal mõnes teises saalis linastub. Sirvi PÖFFi lehte.

• PÖFFi põhiprogrammi ajal, 28. novembrist kuni 7. detsembrini on ETVs eetris PÖFFIHUNT (vt ETV Live), mis annavad mõnusa ülevaate festivalil toimuvast. Vaata kindlasti, sest sealt võid leida järgmise kinoöö veetmiseks inspiratsiooni.

• Loomulikult on abiks meie KODULEHT! Siit leiad kõik filmid tähestikulises järjekorras ning mugavalt alaprogrammide kaupa. Täpsema ülevaate pakutud valikutest leiad SIIT.

• Kaugelt kohale tulnud PÖFFi KÜLALISED – näitlejad ja filmitegijad, on Sinu küsimuste ja kommentaaride üle õnnelikud, tagasiside on loojale oluline. Info, kus ja millal Sa neid rõõmustada saad, on koondatud siia

LINASTUSTE AJAKAVA annab infot, millises kinos, mis kell ja mis keeles filmid linastuvad. Loomulikult hoiame Sind veebilehe kaudu kursis lisaseansside ja väljamüüdud seanssidega.

• OMA KAVA on väga tore festivali abimees, mis aitab sul järge pidada, kus Sa parasjagu olema pead. Lisaks sellele on Sul võimalus kava sõpradele saata. 

PILETID saad osta Piletilevi müügipunktidest, kinodest või internetist.

•  Sul on võimalus olla üks PÖFFI tegija. Aita välja valida PUBLIKU LEMMIKFILM!

Tule ja Sa näed! Pöffihunt ei hammusta, vaid viib Sind vaimustavatesse maailmadesse eriliste inimeste sekka uskumatute lugude keskele.

prg. mart kalmo